بانک مرکزی حداقل سرمایه صرافی‌ها را به یک پنجم کاهش داد

حق نشر عکس MEHR

یک سال پس از تصویب افزایش حداقل سرمایه صرافی‌ها در ایران، بانک مرکزی در واکنش به اعتراض صرافی‌ها، سرمایه مورد نیاز برای تمدید فعالیت آنها را از ۲۰ میلیارد تومان، به چهار میلیارد تومان کاهش داده است.

حمید تهرانفر، معاون نظارتی بانک مرکزی ایران گفته که صرافی بانکها با سرمایه ۲۰ میلیارد تومان ایجاد شده اند و هم اکنون هم خواستار افزایش سرمایه هستند، اما برای فعالیت بخش خصوصی این رقم چهار میلیارد تومان تعیین شده است.

بانک مرکزی در مرداد ماه سال گذشته دستورالعمل اجرایی، تاسیس، فعالیت و نظارت بر شرکت های صرافی را تغییر داده بود و صرافان برای تمدید فعالیت‌شان باید سرمایه خود را افزایش می دادند.

پیش از این میزان سرمایه صرافان برای نوع یک (خرید و فروش ارز و مسکوک طلا و نقره) معمولا ۲۰۰ تا ۴۰۰ میلیون تومان و برای صرافی ها نوع دو (خرید و فروش ارز، مسکوک طلا، نقره و نقل و انتقال ارز) نیز که حدود یک تا دو میلیارد تومان بود به ۲۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرده بود.

بر اساس آخرین مهلتی که بانک مرکزی برای صرافی ها تعیین کرده بود، آنها باید تا پایان شهریور سرمایه خود را افزایش می دادند.

اما این تصمیم بانک مرکزی با انتقاد و اعتراض صرافی ها مواجه بود به گونه ای که برخی صرافی ها اعلام کرده بودند که توان افزایش چنین سرمایه ای را ندارند و در صورت اصرار بانک مرکزی قیمت ارز را گران خواهند کرد.

برخی از صرافی ها هم گفته بودند که اگر ۲۰ میلیارد تومان سرمایه داشتند آن را در بانک می گذاشتند و ماهانه ۸۰ تا ۹۰ میلیون تومان سود می گرفتند.

آقای تهرانفر گفته که "سرمایه ملکی نیز جزو سرمایه محسوب می شود و صرافان می توانند تعهد ملکی، ارزی و مقداری را نیز نقدی در نظر بگیرند."

بنابر آمار بانک مرکزی ایران، تعداد صرافی های مجاز ۴۲۴ واحد است ولی افراد زیادی هم در اطراف میدان فرودسی و چهار راه استانبول تهران و دیگر مناطق این کشور به صورت آزاد ارز خرید و فروش می کنند و هیچگونه مجوزی هم ندارند.

مطالب مرتبط