'اقتصاد ایران رو به ثبات می رود'

حق نشر عکس AP
Image caption "مجمع جهانی اقتصاد" که مقر آن در سوییس است هرساله کشورهای جهان را در شاخص رقابت‌پذیری طبقه‌بندی می‌کند

مجمع جهانی اقتصاد می گوید انتظار دارد اقتصاد ایران با پشت سرگذاشتن دو سال دشوار امسال رو به ثبات برود.

مجمع جهانی اقتصاد این 'تثبیت شرایط' را فرصتی مهم برای ایران خوانده و پیشنهاد کرده است این کشور با اصلاح نهادهای دولتی، میزان بهره وری از بازارهای مالی و بازار کار را افزایش دهد.

این نهاد غیرانتفاعی مستقر در سوییس، در گزارش سالیانه خود با عنوان "شاخص رقابت پذیری جهانی" ایران را از میان ۱۴۴ کشور جهان در رده ۸۳ قرار داده است.

شاخص رقابت پذیری جهانی بر تصویر هر کشور در سطح جهان و نهادهای مالی بین المللی تاثیر دارد.

مجمع جهانی اقتصاد با ارائه سالانه این گزارش تصویری برای مقایسه تطبیقی کشورهای جهان با توجه به رقابت اقتصادی، میزان تولید و سلامت بازار به دست می دهد.

ایران در 'اقتصادهای مهم نوظهور'

موقعیت ایران نسبت به گزارش سال قبل "شاخص رقابت پذیری جهانی" یک پله تنزل یافته ست، با این حال گزارش تازه مجمع جهانی اقتصاد می‌گوید ایران در برخی زمینه ها پیشرفت هایی نشان داده است.

بر این اساس، پیدایش این پیشرفت ها ایران را در میان ۲۰ اقتصاد بزرگ نوظهور قرار می دهد.

علاوه بر ایران، کشورهایی نظیر مالزی، عربستان سعودی، چین، ترکیه، روسیه و برزیل نیز در در فهرست ۲۰' اقتصاد مهم نوظهور' جای دارند.

براساس این گزارش جایگاه‌های عربستان سعودی (۲۴)، ترکیه (۴۵)، آفریقای جنوبی (۵۶)، برزیل (۵۷)، و هند (۷۱) تنزل یافته اما چین از نظر شاخص رقابت پذیری جهانی یک پله بالا رفته و در جایگاه ۲۸ جدول قرار گرفته است.

مجمع جهانی اقتصاد برای تدوین این شاخص، موقعیت کشورها را در ۱۲ زمینه از جمله در امور زیربنایی، آموزش، راندمان بازار کار، ابتکار، و آمادگی فنی و تکنولوژیک ارزیابی می کند.

کشور ها در هر زمینه بین یک تا هفت امتیاز دریافت می کنند و ایران در این بررسی بالاترین امتیازها را در زمینه بهداشت و آموزش پایه، و حجم بازار کسب کرده است.

پایین‌ترین امتیازهای ایران در این شاخص، به عقیده مجمع جهانی اقتصاد، در زمینه‌های راندمان بازار کار، توسعه بازار مالی، و آمادگی فنی بوده است.

راندمان بازار کار رقابت بازار نهادهای عمومی
مالزی ۱۹ ۹ ۲۳
عربستان سعودی ۶۴ ۳۳ ۲۶
چین ۳۷ ۸۶ ۴۳
تایلند ۶۶ ۴۷ ۹۳
اندونزی ۱۱۰ ۵۷ ۵۳
لهستان ۷۹ ۴۶ ۵۶
ترکیه ۱۳۱ ۴۴ ۶۷
فیلیپین ۹۱ ۱۰۹ ۷۵
روسیه ۴۵ ۱۱۹ ۱۰۲
آفریقای جنوبی ۱۱۳ ۳۵ ۴۵
برزیل ۱۰۹ ۱۳۵ ۱۰۴
مکزیک ۱۲۱ ۱۱۰ ۱۰۹
کلمبیا ۸۴ ۱۲۷ ۱۲۳
هند ۱۱۲ ۱۱۱ ۶۹
ایران ۱۴۲ ۱۲۱ ۹۸
آرژانتین ۱۴۳ ۱۴۳ ۱۳۸
مصر ۱۴۰ ۱۲۶ ۱۰۱
نیجریه ۴۰ ۷۸ ۱۳۲
پاکستان ۱۳۲ ۱۰۸ ۱۲۵
ونزوئلا ۱۴۴ ۱۴۴ ۱۴۴
منبع: گزارش شاخص رقابت‌پذیری اقتصادی ۲۰۱۵ - ۲۰۱۴

وضعیت جهانی

سوییس برای پنجمین سال متوالی در گزارش "شاخص رقابت پذیری جهانی" در رده نخست جای گرفته و پس از آن کشورهای سنگاپور، آمریکا، فنلاند، آلمان، ژاپن، هنگ کنگ، هلند، بریتانیا و سوئد در رتبه های بعد قرار دارند.

وضعیت رقابت پذیری اقتصادی آمریکا برای دومین سال متوالی بهبود یافته و جایگاه این کشور را با دو پله ارتقا، نسبت به سال قبل، به مکان سوم منتقل کرده است.

حق نشر عکس AP
Image caption وضعیت آمریکا برای دومین سال متوالی بهبود یافته و جایگاه آن با دو پله ارتقا، نسبت به سال قبل، به مکان سوم منتقل شده است.

با این حال مجمع جهانی اقتصاد هشدار می‌دهد که سلامت اقتصاد جهانی با وجود اصلاحات انجام شده و مشوق‌های مالی همچنان در خطر است.

این گزارش می‌گوید اقتصادهای پیشرو در این شاخص، سابقه مشخصی در زمینه‌های توسعه، بکارگیری استعدادها، و سرمایه گذاری‌های مبتکرانه دارند که همگی "به لطف تعامل و همکاری هماهنگ بین بخش‌های خصوصی و دولتی به دست آمده است."

کلاوس شواب، بنیانگذار و مدیر اجرایی مجمع جهانی اقتصاد گفته است: "موقعیت ژئوپولتیک تحت فشار در جهان، افزایش نابرابری درآمدی، و سخت شدن نسبی شرایط مالی، همگی می‌توانند احیای موقت وضعیت اقتصادی را به خطر اندازند. به همین سبب به اصلاحات ساختاری با هدف رسیدن به رشد پایدار و فراگیر نیاز است."

کشورهای گینه، چاد، یمن، موریتانی و آنگولا در نازلترین سطوح جدول رقابت پذیری قرار دارند.

مطالب مرتبط