نرخ تورم ایران در یک سال نصف شد

حق نشر عکس ISNA
Image caption بنابر گزارش بانک مرکزی، قیمت کالاها و خدمات در دو سال و نیم گذشته دو برابر شده است

بانک مرکزی ایران گزارش داده که نرخ تورم در شهریور ماه به ۲۱.۱ درصد رسیده است که نسبت به دوره مشابه سال قبل تقریبا نصف شده است. نرخ تورم در شهریور ماه سال گذشته ۴۰.۱ درصد بود.

گزارش بانک مرکزی نشان می دهد که شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی در مناطق شهری در شهریور ماه به ۲۰۲ رسیده است یعنی در فاصله دو سال و نیم قیمت کالا و خدمات در ایران دو برابر شده است.

بنابر این گزارش، بخش بهداشت و درمان با بیش از ۳۰ درصد افزایش قیمت دارای بیشترین میزان تورم در شهریور ماه بوده است و بعد از آن بخش حمل و نقل با بیش از ۲۵ درصد، خدمات با ۲۰.۶ درصد، پوشاک و کفش ۱۸.۲ درصد دارای بیشترین میزان تورم بوده اند.

نرخ تورم در یک سال گذشته
شهریور۹۲ ۴۰.۱
مهر ۹۲ ۴۰.۴
آبان ۹۲ ۴۰
آذر ۹۲ ۳۹.۳
دی ۹۲ ۳۸.۴
بهمن ۹۲ ۳۶.۷
اسفند ۹۲ ۳۴.۷
فروردین ۹۳ ۳۲.۵
اردیبهشت ۹۳ ۳۰.۳
خرداد ۹۳ ۲۷.۷
تیر ۹۳ ۲۵.۳
مرداد ۹۳ ۲۳.۲
شهریور ۹۳ ۲۱.۱
منبع: بانک مرکزی ایران

اوج تورم در ماههای شهریور و مهر سال گذشته ثبت شده که میزان تورم به بیش از ۴۰ درصد رسید و بعد از آن روند نزولی تورم آغاز شد. گزارش تازه بانک مرکزی نشان می دهد که درست یک سال بعد از تورم بالای ۴۰ درصدی، اکنون میزان تورم تقریبا به نصف آن زمان کاهش پیدا کرده است.

همزمان با کاهش تورم، آخرین گزارش بانک مرکزی در باره رشد اقتصادی نشان می دهد که اقتصاد ایران در بهار امسال بعد از دو سال رکود اقتصادی، رشد مثبت ۴.۶ درصدی داشته است.

این در حالی است که در سال ۱۳۹۱ رشد اقتصادی به مرز منفی شش درصد کاهش پیدا کرد و همراه با رکود عمیق، تورم شعله ورتر شد.

بحران اقتصادی دو سال گذشته و زمانی شدت پیدا کرد که تحریم های بین المللی به خصوص تحریم های اروپایی باعث نصف شد و صادرات نفت ایران شد و این کشور با محدودیت های برای انتقال پول حاصل از فروش نفت مواجه شد.

در پی آن بحران ارزی رخ داد که قیمت انواع ارزها به خصوص دلار به بیش از سه برابر افزایش پیدا کرد که نتیجه آن، افزایش بهای اقلام وارداتی بود. هر دلار که حدود ۱۲۰۰ تومان قیمت داشت در فاصله کوتاهی به مرز چهار هزار تومان در بازار آزاد رسید. اکنون هر دلار آمریکا در بازار آزاد ایران حدود ۳۲۰۰ تومان معامله می شود.

مطالب مرتبط