صندوق بین‌المللی پول: رشد جهانی اقتصاد 'ضعیف و نامتوازن' است

حق نشر عکس Getty
Image caption صندوق بین‌المللی پول می‌گوید رشد جهانی اقتصادی "ضعیف و نامناسب" است

بر اساس گزارش جدید صندوق بین‌المللی پول درباره رشد اقتصادی امسال و سال آینده، روند بهبود اقتصاد جهانی "ضعیف و نامتوازن" عنوان شده است.

بر اساس این گزارش که سه‌شنبه هفتم اکتبر منتشر شد، رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۱۴ میلادی ۳.۳ درصد پیش‌بینی شده است، در حالی که این رقم قبلا ۳.۴ درصد پیش‌بینی شده بود.

پیش‌بینی صورت گرفته برای سال آینده نیز برخلاف ارزیابی پیشین که ۴درصد برآورد شده بود، به ۳.۸ درصد کاهش یافته است.

این کاهش به دلیل تنزل قابل ملاحظه چشم‌انداز اقتصادی در اروپا، روسیه، خاورمیانه و ژاپن است.

اما این وضعیت درباره بریتانیا مثبت ارزیابی می‌شود.

الیور بلانچارد، رئیس اقتصادی صندوق بین‌المللی پول گفت: "این عدد روندهای متفاوت را نشان می‌دهد. برخی کشورها توانسته‌اند بر مشکلات غلبه کنند، در حالی که برخی دیگر هنوز با آن دست و پنجه نرم می‌کنند."

به نظر می‌رسد اقتصاد بریتانیا برای امسال به رشد باثبات و قدرتمند خود که بر اساس پیش‌بینی‌های ماه ژوئیه ۳.۲ درصد بوده، ادامه دهد و سال آینده نیز با رشد ۲.۷ درصدی حرکت خود پی بگیرد.

گفته می‌شود فعالیت‌های اقتصادی، در هر دو زمینه مصرف و کسب و کار، در بریتانیا "متعادل می‌شود."

با این حال، صندوق بین‌المللی پول گزارش داد رشد منفی اقتصادی اروپا از یک شتاب یکسان برخودار نیست و با "سرعتهای مختلفی" روی می دهد. مثلا گفته می‌شود آلمان، فرانسه و ایتالیا از پیش‌بینی‌های صورت گرفته تنزل داشته‌اند و در خصوص سایر کشورهای این منطقه نیز فرایند هنوز "آرام و نامطمئن" است.

آقای بلانچارد گفت: "رشد اقتصادی حتی درمورد مناطق مهم اقتصادی در منطقه یورو تقریبا متوقف است."

رشد دوباره در آمریکا

صندوق بین‌المللی پول چشم‌انداز خود به وضعیت آمریکا را نیز به‌روز کرده و پیش‌بینی کرده اقتصاد این کشور ۲.۲ درصد رشد داشته که نیم درصد بیشتر از رقم قبلی است. بر اساس این چشم‌انداز، ضعف‌ اقتصادی ابتدای سال به عواملی مربوط بود که "عمدتا موقت" بوده‌اند.

رشد اقتصادی آمریکا در سه ماهه نخست سال به دلیل بدی غیرمترقبه آب و هوا به طور چشمگیری کاهش داشت.

ژاپن ببشترین کاهش رشد را درمیان همه کشورهای بررسی شده به خود اختصاص داده است. پیش‌بینی می‌شود این کشور امسال ۰.۹ درصد رشد اقتصادی داشته باشد.

صندوق بین‌المللی پول گفت این کاهش بیش از انتظار به دلیل افزایش مالیات فروش از پنج به هشت درصد است. این افزایش مالیات در ژاپن از ماه آوریل آغاز شده است.

در این بازبینی صندوق بین‌المللی پول، در خصوص چندین اقتصاد نوظهور نیز کاهش رشد برای سال آینده پیش‌بینی شده است که می‌توان به روسیه به عنوان بزرگترین آنها اشاره داشت. دلیل این کاهش، "تشدید تنش‌های مربوط به جغرافیای سیاسی میان روسیه و اوکراین" عنوان شده است.

این گزارش هشدار می‌دهد: "حتی بدون عوامل تشدید کننده بیشتر، بی‌ثباتی مزمن می‌تواند به‌تدریج شرایط اعتمادزایی را از بین ببرد، خروج سرمایه را بیشتر کند و نرخ تبدیل ارز را تحت تاثیر قرار دهد. ادامه این روند به کاهش سرمایه‌گذاری و رشد در روسیه منجر خواهد شد."