مدل جدید قراردادهای نفتی ایران برای معرفی در کنفرانس لندن 'به زودی نهایی می شود'

حق نشر عکس tasnim
Image caption بیژن نامدار زنگنه باسابقه ترین وزیر در ایران است

بیژن زنگنه وزیر نفت ایران گفته است که مدل جدید قراردادهای نفتی ایران که قرار است در لندن رونمایی شود، به زودی در وزارت نفت نهایی می شود.

آقای زنگنه به شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) وابسته به وزارت نفت ایران گفته است که بعد از نهایی شدن مدل این قراردادها، برای تایید به دولت ارسال می شود. به گفته وزیر نفت ایران مدل جدید قراردادها به تصویب مجلس نیاز ندارد و بر اساس قوانین باید در دولت نهایی شود.

این مدل قراردادها در کنفرانسی در لندن که پس از یک بار تعویق قرار است اوایل سال آینده میلادی برگزار شود، به شرکت های بین المللی نفتی معرفی خواهد شد.

در قراردادهای جدید، برخلاف قراردادهای فعلی موسوم به بیع متقابل، حلقه های مختلف صنعت نفت (اکتشاف، توسعه و تولید) به صورت یکپارچه واگذار می شود.

قراردادهای بیع متقابل که در سال های اخیر به کار گرفته می شده است، شرکت های خارجی در پروژه های نفتی سهم مدیریتی نداشته و صرفا به عنوان پیمانکار با شرکت ملی نفت ایران کار می‌کردند.

منابع ایرانی می گویند در قراردادهای جدید نفتی جذابیت های لازم برای افزایش مشارکت شرکت های خارجی در قراردادها گنجانده شده است. در این قراردادها مالکیت مخزن همچنان قابل انتقال به شرکت های خارجی نیست و تولید صیانتی از مخزن، یکی از مهمترین مباحث آن است.

انتقال فناوری و شفافیت مالی از دیگر مزایای مدل جدید قراردادهای نفتی ایران اعلام شده است. بر اساس این نوع قرارداد، کارشناسان ایرانی در کنار شرکت های سرمایه گذار خارجی با آخرین فناوری های نفتی روز دنیا آشنا می شوند.

مدل اولیه قراردادهای جدید نفتی که "قرارداد نوع چهارم" نامیده می شود پس از چهار ماه بررسی، اسفند ماه سال گذشته در کنفرانس هم اندیشی نظام جدید قراردادهای صنعت نفت معرفی شد.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با اشاره به تحریم صنایع نفت و گاز ایران و اهمال کاری دولت پیشین در توسعه میادین نفتی، در نخستین روزهای ریاست جمهوری اش برای بهبود وضعیت صنعت نفت وعده داده بود و در یکی از نخستین اقدام ها، بیژن نامدار زنگنه از باسابقه ترین وزرای ایران را به عنوان وزیر پیشنهادی نفت به مجلس معرفی کرد.