وام ۵۰ میلیون تومانی، اولین برنامه روحانی برای خانه‌دار شدن

حق نشر عکس ISNA
Image caption دولت آقای روحانی برای خروج از رکود در بخش مسکن، برنامه مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را در دستور کار دارد

دولت حسن روحانی یک سال بعد از شروع به کار، اولین برنامه کمک به تولید مسکن با عنوان "مسکن اجتماعی" را با افزایش وام ساخت مسکن آغاز کرده است.

این برنامه در حالی شروع شده است که بازار مسکن ایران در رکود به سر می برد و دولت آقای روحانی سعی دارد با کمک به ساخت مسکن، این وضعیت را بهبود بخشد.

این وام در اختیار کسانی قرار می گیرد که در بافت های فرسوده زندگی می کنند و می خواهند ساختمان کلنگی خود را از نو بسازند.

عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی می گوید که یازده میلیون نفر در بافت های فرسوده زندگی می کنند و این، یک سوم جمعیت شهری را در بر می گیرد و هدف دولت این است که در هر سال با این وام ۳۰۰ هزار واحد مسکونی در شش سال در این بافت فرسوده ساخت شود.

پیش بینی وزارت راه و شهرسازی این است که در طول شش سال یک میلیون و ۸۰۰ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده ساخته شود.

بودجه ای که برای ساخت سالانه ۳۰۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده است حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان است.

محمد باقر نوبخت معاون برنامه ریزی و نظارت راهبری رئیس جمهور گفته که "مجموعه اقدامات دولت در جهت ساخت‌ و‌ سازهای مسکن به فضای اقتصادی کشور کمک می‌کند تا دولت سیاست خروج از رکود را با سرعت بیشتری دنبال کند."

اقتصاد ایران در دو سال گذشته با رکود عمیقی مواجه بوده و رشد اقتصادی منفی شش درصدی داشته است و دولت اکنون در تلاش است تا بتواند به اقتصاد بی رمق ایران را جانی تازه بدهد.

مسکن اجتماعی

براساس این طرح، منابع مالی مورد نیاز برای اجرای بخشی از برنامه "مسکن‌اجتماعی" جهت تامین نیاز مسکن یک میلیون و ۸۰۰ هزار خانوار کم‌درآمد را فراهم می کند.

اما طرح اصلی دولت آقای روحانی دربخش مسکن، افزایش وام خرید مسکن از ۳۵ میلیون تومان به ۸۰ میلیون تومان (مسکن حمایتی) است که تاکنون بانک مرکزی با آن موافقت نکرده است.

این برنامه که هدف آن تحریک تقاضا از طریق افزایش وام خرید بوده به دلیل نگرانی از احتمال افزایش تورم همچنان بر زمین مانده است و به نظر می رسد تلاش های وزارت راه و شهرسازی برای متقاعد کردن بخش های دیگر نظیر بانک مرکزی موفقیت آمیز نبوده است.

حق نشر عکس Isna
Image caption در طرح مسکن مهر دو میلیون و ۳۲۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده که بیش از نیمی از آن واگذار شده اما بخشی از این واحدها هنوز آب، برق و گاز ندارند

دولت آقای روحانی که در شروع کارش به انتقاد جدی از مسکن مهر پرداخت و هزینه ۵۰ هزار میلیارد تومانی را که صرف آن شد، اشتباه توصیف می کرد، چاره ای جز حل مشکلات واحدهای مسکونی ساخته شده و در دست ساخت ندارد.

در طرح مسکن مهر دو میلیون و ۳۲۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده که بیش از نیمی از آن واگذار شده اما بنابر گزارش های رسمی هنوز بخش عمده ای از این واحدها آب، برق و گاز ندارند و از امکانات رفاهی شهری بی بهره‌اند.

آقای آخوندی می گوید که "ما به تلاش خود ادامه می دهیم علی رغم انتقاداتی که به کل طرح مسکن مهر داریم مشکلات را برطرف خواهیم کرد."

با توقف ساخت واحدهای جدید در مسکن مهر، دولت آقای روحانی برنامه ساخت مسکن اجتماعی و مسکن حمایتی را در برنامه کاری خود قرار داد و اکنون به نظر می رسد با طولانی شدن مذاکرات بر سر مسکن حمایتی از طریق افزایش وام خرید، دولت فعلا برنامه ساخت مسکن اجتماعی را از طریق افزایش وام ساخت مسکن در بافت فرسوده و حاشیه شهرها شروع کرده است.

این وام ۵۰ میلیون تومانی ساخت مسکن در اختیار افراد کم درآمد و زوج های جوان فاقد مسکن قرار می گیرد و آقای آخوندی می گوید که "با توجه به جوان بودن جامعه ایران و وجود تعداد زیادی زوج جوان خانه اولی، طرح نوسازی بافت های فرسوده اثرات مثبت اجتماعی بالایی دارد."

برآوردهای دولتی نشان می دهد که دو میلیون و ۴۰۰ هزار خانوار ایرانی فاقد مسکن هستند و به عقیده وزارت راه و شهرسازی نیمی از این جمعیت در بافت فرسوده زندگی می کنند و پرداخت وام ساخت و بهسازی بافت های فرسوده می تواند بخشی از این جمعیت را صاحب خانه کند.

در طرح جامع مسکن که وزارت راه وشهرسازی آن را تهیه کرده، پیش بینی شده است که از امسال تا سال ۱۴۰۵ یعنی ۱۳ سال دیگر باید ۱۱ میلیون واحد مسکونی جدید در ایران ساخته شود و این یعنی حدود ۹۰۰ هزار واحد مسکونی در هر سال.

بنابر پیش بینی دولت، فعلا با اختصاص وام ۵۰ میلیون تومانی می توان ۳۰۰ هزار واحد از مجموع ۹۰۰ هزار واحد مسکونی پیش بینی شده را در سال ساخت.

برای ۶۰۰ هزار واحد باقی مانده نیز وزارت راه و شهرسازی معتقد است که با افزایش وام خرید مسکن به ۸۰ میلیون تومان، تقاضا برای خرید افزایش پیدا می کند و بخش خصوصی ترغیب می شود تا واحدهای بیشتری بسازد.

وزارت راه و شهرسازی می گوید که تولید مسکن در سالهای اخیر بالا بوده به این معنی که عرضه مسکن بیشتر از تقاضا بوده ولی به دلیل کاهش قدرت خرید مردم، بخشی از واحدهای تولید شده خریدار نداشته است و اگر وام خرید مسکن افزایش پیدا کند، سازندگان برای واحدهای ساخته شده مشتری پیدا می کنند و با فروش واحدها دوباره ساخت واحد تازه را از سر می گیرند.

اما به نظر می رسد بانک مرکزی به شدت نگران است که وام ۸۰ میلیون تومانی آتش تورمی را شعله ور کند که دولت در یک سال اخیر سعی کرده میزان آن را از بالای ۴۰ درصد به حدود نصف برساند.

مطالب مرتبط