درخواست وزارت نیروی ایران برای افزایش قیمت آب و برق

حق نشر عکس ISNA

حمید چیت‌چیان، وزیر نیروی ایران بدهی این وزارتخانه را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرده و گفته فروش آب و برق به قیمت ارزان باعث این بدهی کلان شده است و برای همین، درخواست این وزارتخانه افزایش قیمت آب و برق است.

آقای چیت‌چیان در همایش مدیران ارشد صنعت آب و برق گفته که هر مترمکعب آب آشامیدنی حدود هزار تومان هزینه دارد اما در شهرها این مقدار آب به قیمت ۳۰۰ تومان و در روستاها ۱۰۰ تومان فروخته می شود.

به گفته وزیر نیرو هر کیلووات ساعت برق نیز بیشتر از حدود ۹۵ تومان هزینه دارد در حالی که ۵۰ تومان به مردم فروخته می شود و "عملا در هر کیلووات ساعت ۴۵ تومان کم داریم."

بحران بدهی های وزارت نیرو از چند سال پیش شروع شده است و دولت امیدوار بود که با حذف یارانه ها و افزایش قیمت آب و برق بتواند کسری بودجه را جبران و بدهی هایش را بپردازد اما به نظر می رسد بحران بدهی های وزارت نیرو در حال عمیق تر شدن است.

برای حل این مشکل، وزیر نیرو گفته که"با توجه به فاصله قیمت تمام شده و پولی که از محل فروش آب و برق دریافت می شود صنعت آب و برق دچار مشکل است و به همین دلیل خواهان افزایش قیمت هستیم، اما آن چیزی که مصوب می شود مهم است."

در چند سال گذشته بارها دولت سعی کرد با فروش بخشی از نیروگاه‌ها و واگذاری برخی از آنها به پیمانکاران بدهی های خود را صاف کند اما این روش موفقیت آمیز نبود.

با این حال وزیر نیرو می گوید که پیش بینی شده ۲۵۰۰ میلیارد تومان از بدهی ها از محل "تهاتر مطالبات و بدهی شرکت ها" پرداخت شود.

علاوه بر این، به گفته آقای چیت‌چیان، دولت برای کاستن از میزان بدهی ها، باید پنج هزار میلیارد تومان از محل فروش اوراق مشارکت تامین کند که تاکنون "تحقق نیافته است."

دولت لایحه ای برای خروج از رکود به مجلس ارائه داده و در آن پیش‌بینی‌هایی نیز برای کاهش بدهی های وزارت نیرو دیده شده است ولی به گفته وزیر نیرو "تمام این اقدامات نسبت به بدهی ۲۵ هزار میلیارد تومانی وزارت نیرو قابل توجه نیست."

آقای چیت‌چیان می گوید که " ایجاد توازن و تعادل بین درآمدها و هزینه‌های صنعت آب و برق است که به شدت در فعالیت‌های صنعت، آب و برق، ما را تحت‌تأثیر قرار داده است."

وزارت نیرو با مشکلات دیگری نیز رو به روست. کاهش بارندگی و خشکسالی پیاپی باعث کمبود آب و خشک شدن تعداد زیادی از دریاچه ها، تالاب ها و رودخانه ها شده است.

آقای چیت‌چیان می گوید که برنامه های گسترده ای برای نجات دریاچه ارومیه و حوضه رودخانه زاینده رود آغاز شده و در حوضه رودخانه کرخه نیز سیاست گذاری ها آغاز خواهد شد.

مطالب مرتبط