درخواست گواهی اعتباری از دولت ایران در ازای بدهی‌های برق

حق نشر عکس 1

وزارت نیروی ایران اعلام کرده است که به دلیل اختلاف قیمت تمام‌شده و قیمت فروش برق، دولت در ازای بدهی، به تولیدکنندگان برق گواهی اعتباری بدهد تا آنها بتوانند از آن به جای طلب خود استفاده کنند.

هوشنگ فلاحتیان معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفته است که این گواهی اعتباری "معادل مابه‌التفاوت قیمت فروش و قیمت تمام‌شده است که در "اختیار تولیدکنندگان برق قرار گیرد تا به جای طلب خود از آن استفاده کنند."

نرخ هر کیلووات ساعت برق تا پیش از حذف یارانه ها ۱۶.۵ تومان بود و در چند مرحله افزایش قیمت، اکنون به طور میانگین به ۴۹.۹ تومان رسیده است، اما وزارت نیرو می‌گوید که تولید هر کیلووات ساعت برق برای این وزارتخانه ۹۵ تومان هزینه دارد.

تقریبا ده تومان از قیمت برق فروخته‌شده در اختیار سازمان هدفمندی یارانه‌ها قرار می‌گیرد که بنابر قانون باید بخشی از آن به صورت نقدی در اختیار خانوارها بگیرد و بخشی دیگر برای کمک به بخش تولید هزینه شود.

این مشکل فقط مختص بخش برق نیست، بلکه در بخش آب نیز همین مشکل وجود دارد و دولت می‌گوید که هزینه هر مترمکعب آب آشامیدنی حدود یک هزار تومان است، در حالی که این آب در شهرها به قیمت هر مترمکعب ۳۰۰ تومان و در روستاها ۱۰۰ تومان فروخته می‌شود.

اختلاف قیمت تولید برق و آب با قیمت فروش، باعث بدهی کلانی در این بخش شده است.

حق نشر عکس Fars
Image caption حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو می گوید این وزارتخانه ۲۵ هزار میلیارد تومان بدهکار است

اخیرا حمید چیت‌چیان، وزیر نیرو، بدهی این وزارتخانه را ۲۵ هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت که فروش آب و برق به قیمت ارزان باعث این بدهی کلان شده است.

برای حل این مشکل، وزارت نیرو پیشنهاد افزایش قیمت آب و برق را مطرح کرده است.

وزارت نیرو علاوه بر پیشنهاد صدور گواهی اعتباری، دو پیشنهاد دیگر را نیز مطرح کرده است. به گفته آقای فلاحتیان، یک پیشنهاد، ادامه روند فعلی است که "اگر فروش برق و قیمت انشعابات در سطح فعلی نگهداری شود، منجر به افزایش بدهی‌های این وزارتخانه خواهد شد."

پیشنهاد دیگر هم این است که قیمت فروش برق و انشعاب ثابت بماند، اما مابه‌التفاوت نرخ تمام‌شده و قیمت فروش تکلیفی از سوی دولت پرداخت شود.

برنامه‌های چندساله برای پرداخت بدهی‌های وزارت نیرو از طریق انتقال شرکت‌ها و نیروگاه‌ها به بدهکاران با شکست مواجه شده است و گزارش‌ها نشان می‌دهد که بحران بدهی‌های بخش آب و برق عمیق‌تر شده است.

برای همین هم وزارت نیرو سعی دارد تا از طریق صدور گواهی اعتباری، بدون آنکه پولی پرداخت کند، با تضمین این گواهی اعتباری، هم به نوعی بدهی خود را بپردازد و هم تولیدکنندگان برق را برای سرمایه‌گذاری بیشتر تشویق کند.

آقای فلاحیتان می‌گوید که با صدور این گواهی اعتباری، "تولیدکنندگان می‌توانند این گواهی را برای خرید گاز، گازوئیل و مازوت به وزارت نفت بدهند یا مالیات خود را از طریق این گواهی پرداخت کنند و این گواهی به شرکت‌های برق کمک می‌کند که مانند یک بنگاه اقتصادی اداره شوند."

مطالب مرتبط