کاهش بهای نفت صادراتی عربستان به آمریکا قیمت جهانی را پایین کشید

حق نشر عکس AP
Image caption کاهش رشد اقتصادی چین و منطقه یورو نیز باعث شده تا تقاضا برای نفت کاهش یابد

بهای جهانی نفت خام امروز سه شنبه چهارم نوامبر به دنبال اعلام کاهش قیمت نفت صادراتی عربستان سعودی برای مشتریان آمریکایی‌اش، به پائین‌ترین سطح خود در چند سال اخیر رسید.

قیمت نفت پایه آمریکا با کاهش ۲.۶ درصدی به ۷۶.۷۹ دلار برای هر بشکه رسید که پائین‌ترین قیمت از اکتبر سال ۲۰۱۱ است.

قیمت نفت خام برنت دریای شمال نیز با کاهش ۲.۷ درصدی به ۸۲.۴۶ دلار برای هر بشکه رسید که پائین‌ترین قیمت آن از اکتبر سال ۲۰۱۰ تا کنون است.

تاچندی پیش به دنبال پیشروی‌های نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) در عراق، این نگرانی وجود داشت که صادرات نفت این کشور مختل شود، اما چنین اتفاقی نیفتاد و بازار نفت اشباع شده است.

دلیل کاهش قیمت نفت عربستان برای مشتریانش در آمریکا برای مقابله با افزایش تولید نفت شیل است. این کشور امیدوار است که با کاهش قیمت نفت، به دلیل بالا بودن هزینه تولید نفت شیل، تولیدکنندگان آمریکایی سراغ آن نروند.

کاهش رشد اقتصادی چین و منطقه یورو نیز باعث شده تا تقاضا برای نفت کاهش یابد.

ناتوانی کشورهای عضو اوپک نیز باعث شده که اعضای آن نتوانند بر سر کاهش میزان تولید به توافق برسند و از این طریق مانع کاهش بهای نفت شوند.

یک ماه مانده به نشست اوپک، کشورهای عضو نتوانسته‌اند به هیچ توافقی در این زمینه دست یابند.

در همین حال شاهزاده ولید بن طلال بن عبدالعزیز آل سعود، میلیاردر سعودی در واکنش به کاهش قیمت نفت گفته است که سقوط بهای هر بشکه نفت به زیر هشتاد دلار نشان می‌دهد که تکیه عربستان بر درآمد نفتی خطرناک است.

این شاهزاده سعودی یکی از ثروتمندترین مردان جهان محسوب می‌شود در جده به خبرنگاران گفت که نود درصد درآمد دولت عربستان از نفت است که اشتباه و در واقع خطرناک است.

مطالب مرتبط