'فساد ۴۰۰ میلیون دلاری' در واردات قطعات هواپیما به ایران

حق نشر عکس AirTeamImages
Image caption صنعت هواپیمایی ایران دهه‌ها است که تحت فشار تحریم‌ها قرار دارد

موید حسینی‌صدر، نماینده مجلس ایران، می‌گوید مستنداتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد کسی در دوره دولت قبلی برای واردات قطعات هواپیما ۴۰۰ میلیون دلار گرفته اما هیچ گاه قطعه‌ای به ایران وارد نکرده است.

صنعت هواپیمایی ایران دهه‌ها است با مشکلات ناشی از تحریم‌ها دست به گریبان است، هر چند بخشی از این تحریم‌ها به دنبال توافقنامه ژنو فعلا معلق شده‌اند.

آقای حسینی صدر به خبرگزاری ایلنا گفته است: "اخیرا نامه‌ای به دست من رسیده است که نشان می‌دهد در سال‌های اخیر فردی برای واردات قطعات هواپیما به کشور ۴۰۰ میلیون دلار اعتبار گرفته است، اما این قطعات هواپیما هیچ‌گاه به کشور وارد نشده‌اند."

"من مستندات این تخلف را دارم و اسم این شخص نیز هم اکنون در اختیار من است."

این نماینده مجلس دولت محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق را متهم کرده است که به افراد زیادی اعتبار مالی داده است "تا فلان کالا را وارد کنند اما کمی بعد کالا را نیاورده‌اند و به بهانه تحریم و اینگونه مسائل از وارد کردن کالا‌ها خودداری کرده‌اند."

قوه قضاییه ایران در سال‌های اخیر به چندین پرونده بزرگ فساد در دوره محمود احمدی‌نژاد رسیدگی کرده است. پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی، پرونده اختلاس در بیمه ایران و پرونده بابک زنجانی عمده‌ترین آنها هستند.

موید حسینی‌صدر به ایلنا گفته است پیگیری فساد در واردات قطعات هواپیما آغاز شده است.

او عده‌ای را متهم کرده است که "به بهانه تحریم در سال‌های اخیر شبکه رانت خواری به راه انداخته‌اند و سوءاستفاده کرده‌اند."

مطالب مرتبط