عشق و اشتیاق هندوستان به طلا بیشتر می‌شود

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption طلا بعد از نفت مهمترین ماده وارداتی هند است

در دو روز گذشته نیلا مالهورتا مشغول رفتن از یک طلا فروشی به طلافروشی دیگر در بمبئی بوده است. دختر بزرگش سال آینده ازدواج می‌کند و او در حال حاضر تلاش می‌کند تا آن جا که ممکن است برای جشن عروسی زینت‌آلات بخرد.

خانم مالهورتا در حالی که مشغول امتحان کردن یک گردنبد در طلافروشی‌ست می‌گوید "من منتظر این دوره بودم تا شروع به خرید طلا و جواهر برای عروسی دخترم بکنم."

اما چرا او حالا این همه برای خریدن طلا و جواهر عجله دارد در حالی که عروسی دخترش سال دیگر برگزار می‌شود.

او می‌گوید " الان بهترین زمان برای خرید طلاست و قیمت هم در حال حاضر پایین است. من مطمئن نیستم که سال دیگر قیمت‌ها همین اندازه باشند."

نیتا یکی از میلیون‌ها هندی‌ست که با نزدیک شدن فصل جشن و عروسی، در طول دو هفته گذشته برای خرید طلا و جواهرات در فروشگاه‌ها ازدحام کرده بودند.

قیمت‌های داخلی بر اثر رکود تقاضاهای بین‌المللی، در مقایسه با همین زمان در سال گذشته ۷.۴٪ پایین‌تر است و انتظار می‌رود که در سال جاری فروش افزایش زیادی پیدا کند.

شمع‌های روشن

دیوالی، جشنواره‌ نور، توسط هشت‌صد میلیون هندو در هندوستان جشن گرفته می‌شود. فصل جشن از اکتبر تا دسامبر هر سال طول می‌کشد، و باعث اهمیت این ماه‌ها برای خرید طلا و جواهر در هند می‌شود.

دیوالی، جشنواره‌ نور، امسال مطابق با ۲۳ اکتبر است و بیشتر عروسی‌ها هم در همین زمان برگزار خواهد شد. زیورآلات طلا در تمامی مذاهب، غالباً به عنوان هدیه عروسی درنظر گرفته می‌شوند.

تحلیل‌گران می‌گویند که نزدیک به ۲۰درصد فروش سالیانه متعلق به این وقت از سال است و شورای جهانی طلا پیش‌بینی می‌کند که هند در سال ۲۰۱۴ ، ۸۵۰ تا ۹۵۰ تن طلا وارد کند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption دیوالی توسط هشتصد میلیون هندو جشن گرفته می شود

راجش پاپلی، مدیر گروه پاپلی، که صاحب طلا و جواهرفروشی‌هایی در بمبئی و دبی است انتظار دارد که فروش افزایش یابد.

او می‌گوید ما انتظار داریم که در دیوالی امسال میزان تقاضا به نسبت پارسال ۲۰ تا ۳۰ درصد افزایش یابد.

راجش پاپلی، مدیر گروه پاپلی: تقاضا برای خرید زیورآلات طلا هرگز به طور واقعی در هند از بین نمی‌رود.

محدودیت‌ها

با توجه به جنون خرید طلا در هندوستان، جای تعجب نیست که این دومین ماده وارداتی بعد از نفت خام است. مجموع واردات طلا و نقره کشور در سال مالی ۱۳-۲۰۱۲ برابر ۵۵.۷ میلیارد دلار ( ۳۴.۷ میلیارد پوند) بوده است.

اما این موضوع بر کسری حساب جاری که تفاوت بین درآمد صادرات و واردات است، تاثیر منفی دارد.

در سال ۲۰۱۳، دولت برای پایین آوردن کسری بودجه، تعرفه واردات را ۱۰درصد افزایش داد. در ضمن تشکیلات تجاری را مجبور به صادر کردن ۲۰درصد از اجناس وارداتی کرد.

این محدودیت‌ها تاثیر عمده‌ای بر عرضه داشتند تا جایی که ارزش واردات طلا و نقره ۴۰درصد کاهش یافت و به ۳۳.۴ میلیارد دلار در سال ۱۴-۲۰۱۳ رسید.

با این حال، نتیجه کار نشان داد که در همان دوره با توجه به ذخیره بانک هندوستان کسری بودجه از ۸۷.۸ بیلیون دلار به ۳۲.۴ بیلیون دلار تقلیل یافته است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption خرید طلا یک خرید عاطفی، احساسی و مذهبی‌ است

انتظار می‌رود امسال میزان تقاضا برای خرید طلا افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کند.

سیدارتا سانیال اقتصاددان ارشد بارکلیز هندوستان می‌گوید: " کسری حساب جاری نگرانی بزرگی برای اقتصاد بود اما وضعیت حالا به طرز چشمگیری تغییر کرده است."

اما این محدودیت‌ها بر کسب و کار خرده‌فروشان طلا و جواهر هم تاثیر بسزایی گذاشته است.

آقای پاپلی می‌گوید " برای صنعت طلا مبارزه برای رسیدن به منابع و برای خرده‌فروشان دورانی سخت بوده است."

طلای قاچاق

برای مقابله با این مسئله، وارد کردن مستقیم طلا و جواهرات بیش از ساخت آنها در هندوستان بوده است. بسیاری از خرده‌فروشان این راهبرد را به قیمت پایین آمدن سود پذیرفتند.

بانک مرکزی هند برخی از قوانین مانند صدور اجازه برای مراکز بیشتری جهت وارد کردن طلا را در ماه می گذشته تسهیل کرد. این کار به صنعت طلا امکان داد تا نفسی تازه کند و عرضه به بازار را افزایش بدهد.

اما این محدودیت‌ها باعث افزایش قاچاق طلا به کشور هم شد.

بر اساس گزارش رسانه‌ها، مسافران به روش‌های گوناگون تلاش کرده‌اند تا از راه‌های غیر رسمی طلا وارد کشور کنند. برخی از مسافران سعی کرده‌اند تا شمش و سکه‌های طلا در بار(توشه) یا لباس‌های خود پنهان کنند.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیش بینی می شود امسال تقاضا برای طلا بیشتر شود

همچنین بسیاری آراسته به طلا و جواهر وارد کشور شده‌اند و بعداً اعلام کرده‌اند که اینها زینت‌آلات شخصی‌شان بوده است.

حتی برخی از قاچاقچیان سعی در پنهان کردن شمش در سرویس‌های بهداشتی هواپیما کرده‌اند تا بعد از رسیدن به مقصد آنها را با خود ببرند. بسیاری نیز از راه دریا طلا وارد کشور کرده‌اند.

به گزارش شورای جهانی طلا، تا پایان سال جاری، ۲۰۰ تن طلا به داخل کشور قاچاق شده است.

" عاطفی، احساسی و مذهبی"

مارکوس گروب، از شورای جهانی طلا گمان می‌کند که محدودیت‌های اعمال شده بر واردات طلا دو بازار – یک بازار رسمی و یک بازار قاچاق طلا- در هند به وجود آورده‌اند.

او می‌گوید " محدودیت‌ها به بازار آسیب رسانده‌اند. عرضه‌ کافی برای پاسخگویی به تقاضا وجود ندارد."

این موضوع همچنین تاثیر منفی بر خرده‌فروشان طلا و جواهر گذاشته و آنها را تبدیل به واسطه‌هایی کرده است که طلای خود را از قاچاقچیان خریداری می‌کنند.

تحلیلگران انتظار دارند که میزان خرید طلا افزایش یابد . در نیمه دوم سال ۲۰۱۳؛ میزان تقاضای این فلز گرانبها به دلیل قیمت بالای طلا و محدودیت‌های واردات کاهش یافته بود. اما این روند در سه ماه گذشته شروع به تغییر کرده است.

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption اعتماد مصرف کنندگان در هند در حال افزایش است

در ماه سپتامبر، واردات به ۳.۷ میلیارد دلار رسید در حالی که سال گذشته همین موقع ۶۸۲.۵ میلیون دلار بود.

تحلیلگران می‌گویند اعتماد مصرف‌کنندگان در هندوستان در حال افزایش است.

راجش پاپلی می‌گوید: "تقاضا برای خرید زیورآلات طلا هرگز به طور واقعی در هند از بین نمی‌رود. شاید برای مدتی رکود وجود داشته باشد اما همیشه تقاضا مجددا از سرگرفته می‌شود."

" این یک خرید عاطفی، احساسی و مذهبی‌ست."

پس از گذار از یک دوره رکود، اقتصاد هندوستان با سرمایه‌ خارجی وارد شده در کشور عملکرد بهتری را شروع کرده است.

این امر اعتماد مصرف‌کنندگان را هم بیشتر کرده است، برای همین است که مردم بیشتر از ۸ تا ۱۰ ماه گذشته خرید می‌کنند.

مارکوس گروب می‌گوید افزایش دارایی خانواده، سرعت شهرنشینی و رشد بالای اقتصادی سبب می‌شوند میزان تقاضای طلا در سه تا پنج سال آینده افزایش یابد.

با توجه به روند فعلی، این پیشگویی غیرمنتظره نمی‌نماید. تنها انتظار می‌رود که عشق و اشتیاق هندوستان به فلز گرانبها بیشتر شود.

مطالب مرتبط