'جریمه' دو بانک به خاطر دور زدن تحریم‌های ایران

حق نشر عکس non

به گزارش رویترز، نهاد ناظر بانکی نیویورک از بانک توکیو میتسوبیشی خواسته است که برای مصالحه بر سر تخلفات این بانک در زمینه تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران و چند کشور دیگر ۳۰۰ میلیون دلار دیگر جریمه بپردازد.

این بانک پیشتر برای پرداخت ۲۵۰ میلیون دلار با نهاد ناظر بانکی نیویورک به توافق رسیده بود.

بانک توکیو میتسوبیشی برای این جریمه می‌شود که اطلاعات مربوط به نقل و انتقال ۱۰۰ میلیارد دلار را پاک کرده بود. این اطلاعات به طور بالقوه می‌توانست رد پول‌هایی را نشان دهد که برخلاف تحریم‌ها علیه ایران، سودان و برخی کشورهای دیگر جابجا شده بودند.

در عین حال کومرس‌بانک آلمان هم در روز پنجشنبه به سهامدارانش هشدار داده است که شاید این بانک با جریمه‌هایی به خاطر دور زدن ادعایی تحریم‌ها علیه ایران، سودان و کره شمالی مواجه شود.

در گزارش فصلی این بانک آمده است که شعبه کومرس‌بانک در نیویورک با مکاتبات نهادهای قضایی ناگزیر شده است "حجمی عظیم" از مدارک را در اختیار مقام‌های آمریکایی قرار دهد.

کومرس‌بانک می‌گوید که به این ترتیب ممکن است آمریکا جریمه‌های سنگینی را از آن طلب کند.

آمریکا تحریم‌های وسیعی را ضد نظام بانکی ایران وضع کرده و با جدیت بانک‌ها و موسسات مالی جهان را که از این تحریم‌ها تخطی کنند، جریمه می‌کند.

در پی توافق سال گذشته ایران و کشورهای ۱+۵ بخش محدودی از تحریم‌های وضع‎شده علیه ایران موقتا رفع شده اما بخش زیادی از این تحریم‌ها به قوت خود باقی است. آمریکا در ماه‌های اخیر بانک‌هایی را که متهم کرده تحریم‌های ایران را دور زده‌اند، جریمه کرده است.

مطالب مرتبط