معاون وزیر نفت ایران: صنعت پتروشیمی ایران همچنان در تحریم است

حق نشر عکس SHANA
Image caption با وجود مشکلات ناشی از تحریم ها، صادرات محصولات پتروشیمی ایران در هفت ماه اول سال چهار میلیارد دلار بیشتر شده است

عباس شعری مقدم معاون وزیر نفت ایران در امور پتروشمی گفته که "صنعت پتروشیمی ایران در ظاهر رفع تحریم شده اما به دلیل عدم امکان انتقال پول به کشور همچنان این صنعت در تحریم به سر می برد."

به گزارش خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا، آقای شعری مقدم گفته که "تفاهم های صورت گرفته میان ایران و کشورهای ۱+۵ در زمینه هسته ای تاثیر چندانی در رفع مشکلات حاصل از تحریمهای بین المللی در صنعت پتروشیمی نداشته است. در زمینه صادرات اصل بر انتقال پول محصولات فروخته شده است که متاسفانه گلوگاه انتقال پول در دست کشورهای تحریم کننده است."

بعد از توافقی که یک سال پیش بین ایران و گروه ۱+۵ صورت گرفت بخشی از تحریم ها مربوط به صادرات محصولات پتروشیمی برداشته شد اما به نظر می رسد که مشکل نقل و انتقال پول همچنان معضل اصلی این بخش است.

اوج تحریم های بین المللی فشار برای کاهش خرید نفت از ایران بود که صادرات نفت این کشور را به کمتر از نصف کاهش داد و در پی آن نیز نقل و انتقال پول فروش نفت به دلیل تحریم بانک مرکزی ایران با مانع جدی رو به رو شد.

این تحریم ها ابعاد گسترده ای پیدا کرده اند و صادرکنندگان و واردکنندگان قادر به نقل و انتقال پول نیستند و ایران حتی قادر نیست تا از مشتریان نفتی خود پول نفت فروخته شده را بگیرد.

در عین حال آخرین گزارش گمرک ایران حاکی از افزایش بیشتر از چهار میلیارد دلاری صادرات محصولات پتروشیمی در هفت ماه اول امسال است.

گزارش تجاری ایران نشان می دهد که صادرات میعانات گازی و محصولات پتروشیمی که در هفت ماه اول سال گذشته حدود یازده میلیارد دلار بود، در هفت ماه اول امسال به بیش از ۱۵ میلیارد دلار رسیده است.

ایران در تلاش است تا سرمایه گذاران خارجی را برای توسعه محصولات پتروشیمی خود جلب کند اما با وجود جذاب بودن بازار ایران، سرمایه گذاران خارجی به دلیل تحریم های بین المللی حاضر به مشارکت با این کشور نیستند.

آقای شعری مقدم می گوید که بسیاری از سرمایه گذاران خارجی برای سرمایه گذاری در صنعت پتروشیمی ایران ابراز تمایل کرده اند، ولی "باید برای جذب سرمایه، تمهیدات مناسبی اتخاذ کرد تا خطرات و ریسک سرمایه گذاری کاهش یابد."

ایران در حال اجرای پروژه های بزرگی در صنعت پتروشمی است و به گفته معاون وزیر نفت اجرای این طرح ها به "۳۳ میلیارد دلار سرمایه گذاری" نیاز دارد.

مطالب مرتبط