تجارت خارجی طلا در ایران آسان می‌شود

قیمت طلا در ایران

(مثقال)

۴۵۴,۵۰۰تومان

۱۳ اردیبهشت ۹۳

۳۹۹,۵۰۰تومان

۲۰ آبان ۹۳

  • ۱۲ درصد افت قیمت

  • برای هر مثقال طلا در شش ماهه اخیر

Tala.ir

بنا به گفته عضو ناظر شورای پول و اعتبار ایران، این شورا با برداشتن ضمانت ارزی برای تاجران، تجارت خارجی طلا را آسان کرده است.

پیش از این صادرکنندگان طلا موظف بودند درآمد ارزی خود را با فروش به بانک مرکزی به ریال تبدیل کنند و یا برای واردات همان مقدار طلا تعهد بدهند.

همچنین واردکنندگان می‌بایست معادل طلای وارداتی ارز و یا هم‌اندازه آن طلا ضمانت می‌دادند.

محمدرضا پورابراهیمی نماینده مجلس و عضو ناظر در شورای پول و اعتبار گفته است: "صنعت طلا مشتریان خاص خود را دارد و ضمانت آن کار سختی است، این مصوبه برای رونق بخشی به تولید صنعت طلا در کشور بوده است و دیگر نیازی به اینکه معادل واردات شمش طلا ارز ضمانت بدهند و یا معادل آن را طلا بیاورند نیست."

به گفته او، با تصمیم جدید "کسانی که قصد صادرات طلا دارند اگر کمتر از یکسال از مدت واردات طلای آنها نگذشته باشد، می‌توانند بدون ارائه تضمین‌های لازم طلا به کشورهای خارجی صادر کنند."

او گفته است که این تصمیم با تسهیل واردات و صادرات طلا این صنعت را در ایران رونق می‌دهد. در ماه‌های گذشته قیمت سکه و طلا در ایران روندی نزولی داشته است.

از نظر آقای پورابراهیمی این سیاست همچنین به شفافیت معاملات و مالیات بر آنها کمک می‌کند.

تجارت خارجی طلا در ایران در آستانه تحریم‌های گسترده علیه نظام بانکی جهشی چشمگیر داشت، به طوری که خبرگزاری فارس در بهار سال ۱۳۹۰ گزارش داد که در سال ۱۳۸۹ واردات طلا به ایران هشت برابر شده و تنها در نه ماهه نخست ۱۳۸۹ بیش از ۱۸۶ تن طلا، به بهای ۴.۸ میلیارد دلار به ایران وارد شد.

به گزارش فارس، گمرک ایران از سال ۱۳۹۰ طلا را از فهرست گزارش‌های خود حذف کرد.

یکی از عمده‌ترین مبادلات طلای ایران با ترکیه بود. به گزارش رویترز واردات طلای ایران از ترکیه در سال ۲۰۱۲ بیش از ۱۲۵ تن و ارزش آن معادل ۶.۵ میلیارد دلار بود. گفته می‌شد که این طلاها برای پرداخت بدهی گازی ترکیه استفاده می‌شد.

نام رضا ضراب، تاجر ایرانی-ترکیه‌ای نیز در این قضیه مطرح بود.

مطالب مرتبط