تمرکز بر رشد اقتصادی در روز دوم اجلاس گروه ۲۰

حق نشر عکس na

روز یکشنبه در دومین و آخرین روز از اجلاس گروه ۲۰ در استرالیا بر مساله تقویت رشد اقتصادی جهان تمرکز خواهد شد.

وزیران دارایی کشورهای گروه ۲۰ در ماه فوریه طرح هایی برای رشد اقتصادی جهان به میزان دو درصد ظرف پنج سال آماده کرده بودند.

جیمز لندیل خبرنگار بی بی سی در بریزبن می گوید که طرح ها برای جان گرفتن اقتصاد جهان به طوری که رشد تا سال ۲۰۱۸ دو درصد باشد برای خیلی از کشورهای عضو گروه ۲۰ که با رکود دست و پنجه نرم می کنند یا رشد ناچیزی دارند هدفی کاملا بلندپروازانه است.

چگونگی رسیدن به این هدف روز یکشنبه در "طرح عمل بریزبن" اعلام خواهد شد.

جو هاکی وزیر دارایی استرالیا گفت: "وقت استراحت نیست، جهان نیازمند رشد است."

انتقادهای صریح

روز اول این اجلاس تحت الشعاع خشم رهبران کشورهای غربی از ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه بر سر مناقشه اوکراین قرار داشت.

آقای پوتین در این اجلاس با برخورد سرد استفان هارپر نخست وزیر کانادا روبرو شد.

به گفته سخنگوی دولت کانادا آقای هارپر به او گفت: "با شما دست می دهم، ولی فقط یک حرف برای گفتن دارم: باید از اوکراین بیرون بروید."

در مقابل آقای پوتین از آمریکا و اروپا که در ارتباط با نقش این کشور در بحران اوکراین اعمال شده انتقاد کرد و گفت که این تحریم ها هم به روسیه و هم غرب ضرر می زند.

حق نشر عکس AFP
Image caption رهبران کشورهای غربی به روسیه هشدار داده‌اند که ممکن است با تحریم‌های بیشتری روبه‌رو شود

او در مصاحبه با شبکه ای آر دی آلمان خواستار پایان این تحریم ها شد: "آنچه در رابطه با تحریم ها اتفاق می افتد، بیش و پیش از هر چیز، ضرر دیدن اقتصاد جهان و اقتصاد ما است... و برخلاف چیزی است که باید سعی کنیم در اجلاس گروه ۲۰ به آن دست پیدا کنیم."

آقای پوتین روز شنبه در حاشیه این نشست همچنین در دیداری با فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه از او خواست برای خنثی کردن تنش ها میان دو کشور بر سر اوکراین با او همکاری کند.

فرانسه از تحویل دو ناو جنگی به نیروی دریایی روسیه به خاطر اقدامات این کشور در اوکراین خودداری کرده است.

روسیه می‌گوید که نظامیانش را به اوکراین نفرستاده است، ولی ناتو به تازگی اعلام کرده که گزارش‌های مربوط به ورود نظامیان روسیه به خاک اوکراین و نیز انتقال تجهیزات و تدارکات نظامی روسی به شرق اوکراین را تایید می‌کند.

پیش از شروع اجلاس گروه ۲۰ دیوید کامرون گفت که اگر "همچنان شاهد حضور نیروهای روسیه" در داخل اوکراین باشیم شرایط "خیلی متفاوتی" بر روابط اروپا و روسیه حاکم خواهد بود و افزود که "پتانسیل اعمال تحریم های بیشتر وجود دارد."

باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا نیز "تجاوز" روسیه به اوکراین را "تهدیدی برای جهان" خوانده است.

جدایی‌طلبان هوادار روسیه در اوکراین ماه‌هاست که کنترل بخش‌هایی از شرق آن کشور را در اختیار دارند و روسیه متهم شده است که با اعزام نیرو و تسلیحات، توان آنها را در مقابله با نیروهای دولتی تقویت می‌کند.

کشورهای اروپایی در ماه مارس (نزدیک به هشت ماه پیش) و پس از آن که روسیه کریمه را ضمیمه خاک خود کرد، تحریم‌هایی را علیه آن کشور تصویب کردند و در این مدت، بر شدت این محدودیت‌ها افزوده‌اند.

مقام های روسیه گفته اند او قصد دارد اجلاس را روز یکشنبه پیش از موعد ترک کند اما دلیل آن را اعلام نکردند. البته سخنگوی آقای پوتین بعدا گفت او تا کارش را در اجلاس تمام نکند آن را ترک نخواهد کرد.

'پیام امید'

در همین حال باراک اوباما روز شنبه گفت که امنیت آسیا نباید بر ترساندن کشورهای کوچک توسط کشورهای بزرگ بلکه باید با ایجاد ائتلاف استوار باشد.

او صریحا از چین نام نبرد اما نسبت به خطر مناقشه های سرزمینی در دریای جنوبی چین هشدار داد. اقدامات چین در این ناحیه باعث نگرانی همسایگانش شده است.

آقای اوباما گفت که "هیچ شکی" در مورد تعهد او به متحدان آمریکا در منطقه آسیا اقیانوسیه وجود ندارد که به تلاش های آمریکا برای ایجاد مناسبات استراتژیک در منطقه اشاره دارد.

تونی ابت نخست وزیر استرالیا در شروع اجلاس گفت که او می خواهد از فرصت این رویداد "برای اطمینان دادن به مردم در مورد مسیر حرکت اقتصاد جهانی" با "پیام امید و خوشبینی" استفاده کند.

او گفت که ایجاد اشتغال، شناسایی متخلفان مالیاتی و تقویت اقتصاد جهانی جملگی مورد بحث خواهد بود.

در یک تحول دیگر، رهبران گروه ۲۰ بیانیه ای را صادر کرده اند و در آن قول داده اند هرچه در توان دارند برای "فرونشاندن" شیوع ابولا در غرب آفریقا انجام دهند.

مطالب مرتبط