رئیس بانک مرکزی ایران: آمار غلط نداده‌ایم

حق نشر عکس Mehr
Image caption سیف اطمینان داده است که آمار بانک مرکزی هرگز غلط نبوده است

بانک مرکزی ایران تردید نسبت به صحت آمار اقتصادی این بانک را مردود دانسته است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ولی‌الله سیف، رئیس کل بانک مرکزی، گفته است که "بانک مرکزی هیچ وقت و در هیچ مقطعی آمارهای غلط نداده است."

آقای سیف با ابراز این نظر که "اصولا نباید به آمارهای اقتصادی شک کرد" گفته است که ممکن در گذشته "برخی از افراد به برخی از آمارهای اقتصادی تردیدهایی را مطرح کرده باشند ولی آمار بانک مرکزی عموما با دقت و وسواس تولید می‌شده و می‌شود."

وی گفته است که به منظور تضمین استقلال عمل مرکز تولید آمار بانک مرکزی، اخیرا تصمیم گرفته است تا این مرکز، آمار تهیه شده را راسا روی سایت قرار دهد "و بعد از آن من از آمار مطلع شوم."

رئیس کل بانک مرکزی گفته است که تردیدهایی که گاه نسبت به برخی آمار بانک مرکزی ابراز شده درست نبوده و افزوده است که "بدانید که آمارهای بانک مرکزی عموما دقیق بوده و هیچ‌وقت هیچ‌کسی هیچ ایرادی از این آمارها نگرفته است." آقای سیف گفته است که آمار بانک مرکزی با استفاده از مدل‌های آماری پیشرفته تهیه می‌شود و به این ترتیب، جای شک و تردید در آنها وجود ندارد.

آقای سیف در عین حال وجود فشار بر این بانک در زمینه تولید و انتشار آمار را تایید کرده و گفته است: "بانک مرکزی در یک مقاطعی، به دلیل فشارهایی که داشته اصلا آمار تولید نکرده است، بنابراین بانک مرکزی هیچ‌وقت در هیچ مقعطعی آمار غلط تولید نکرده است." وی تاکید کرده است که "الان این وسواس را داریم که به محض تولید آمار، آن را روی سایت بانک قرار می‌دهیم."

حق نشر عکس Mehr
Image caption اهمیت تبلیغات و تسلط سیاست بر نهادهای تخصصی ایران گاه باعث ابراز تردید نسبت به فعالیت آنها شده است

به دلیل ساختار سیاسی و عقیدتی جمهوری اسلامی و الزام تمامی نهادهای عمومی و حتی خصوصی تخصصی به و تبعیت از سیاست‌های دولتی و تاکیدی که بر تبلیغات گذاشته می‌شود، همواره نسبت به صحت آمار منتشر شده از سوی موسسات داخلی تردیدهایی وجود داشته و این نظر مطرح شده که ممکن است که به منظور ارائه تصویری مطلوب‌تر و غیرواقعی از شرایط داخلی، آماری که منتشر می‌شود واقعیت را منعکس نکند.

ابراز تردید نسبت به آمار دولتی نه تنها از سوی منتقدین بلکه گاه از طرف مقامات حکومتی هم بدون سابقه نبوده است. به عنوان مثال، ماه گذشته یک نماینده مجلس آمار دولت در مورد رشد اقتصادی را "غلط انداز" و "افسانه" توصیف کرد.

همچنین، دو سال پیش به نقل از یک مقام سابق مرکز آمار ایران گزارش شد که در زمان دولت قبلی، دستکاری در آمار رواج داشت و از جمله به دستور معاون رئیس جمهوری سابق، مرکز آمار ملزم شد آمار بیکاری را "اصلاح" کند تا شمار بیکاران کمتر به نظر برسد.

انتخاب تعاریف خاص برای مقولات مختلف اقتصادی و تغییر سال‌های مبنا نیز گاه به عنوان اقداماتی برای ارائه تصویری مطلوب‌تر از واقع از شرایط جمهوری اسلامی مطرح شده است. به عنوان مثال، سال گذشته، برخی کارشناسان آمار بیکاری ارائه شده توسط مرکز آمار ایران را به دلیل تعاریف خاصی که از اشتغال به کار گرفته بود مورد انتقاد قرار دادند و غیردقیق و نامعتبر خواندند.

در مورد آمار بانک مرکزی، در مواردی جای آمار مهم در گزارش‌های بانک خالی است که می‌تواند به معنی نبود یا کمبود آمار خام یا ناتوانی در پردازش آنها باشد یا، آنطور که رئیس کل بانک مرکزی اشاره کرده است، فشار بر بانک و در نتیجه، خودداری از انتشار آمار موجود را نشان دهد.

مطالب مرتبط