سقوط جهانی قیمت‌های نفت ادامه دارد

حق نشر عکس Reuters
Image caption ارزش سهام شرکت‌های نفتی از جمله شل رو به کاهش بوده است

با شدت یافتن روند کاهشی قیمت‌های نفت، در روز پایانی فعالیت‌های بازار جهانی در هفته جاری، رکوردهای جدیدی ثبت شد و قیمت‌های نفت به کمترین حد در چهار سال اخیر رسید.

داده‌های بازار لندن در شامگاه روز جمعه، ۲۸ نوامبر، نشان می‌دهد که قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال (تحویل آتی) تا ۷۰ دلار و دو سنت کاهش یافته است. بهای هر بشکه نفت خام وست‌تگزاس اینترمدیت، نفت خام شاخص آمریکا، نیز به ۶۶ دلار و ۱۰ سنت رسید.

در سه ماه اخیر قیمت‌های جهانی نفت رو به کاهش بوده است. اما پس از برگزاری نشست اوپک در روز پنجشنبه، ۲۷ نوامبر، بر شدت روند نزولی قیمت‌ها افزوده شد.

بیشتر بخوانید: سقف تولید اوپک ثابت ماند؛ نفت سقوط کرد

اوپک در پایان یکصدوشصت‌وششمین نشست وزیران خود در وین اعلام کرد که میزان تولید روزانه‌اش را در سطح ۳۰ میلیون بشکه ثابت نگه خواهد داشت. در پی اعلام این خبر، قیمت نفت‌خام‌های شاخص در بازار جهانی کاهش بیشتری یافت، از جمله قیمت هر بشکه نفت خام برنت دریای شمال با بیش از ۵ دلار کاهش به حدود ۷۴ دلار رسید.

اوپک از دسامبر سال ۲۰۱۱ میلادی تاکنون (برای نزدیک به سه سال) سقف تولید خود را در حد ۳۰ میلیون بشکه در روز نگه داشته است و گفته می‌شود که با توجه به میزان تقاضای جهانی نفت، با تصمیم اخیر اوپک، بازار با مازاد عرضه روبه‌رو می‌شود و تداوم روند کاهشی قیمت‌های جهانی نفت، طبیعی‌ترین واکنش بازار به این شرایط است.

در بیانیه اوپک آمده است که میزان تقاضای جهانی نفت در سال میلادی آینده همچنان ادامه خواهد داشت، هرچند میزان عرضه کشورهای غیراوپک هم بیشتر خواهد شد.

حق نشر عکس AP
Image caption فعالان در بخش انرژی بازار سهام نیویورک یک روز بعد از نشست اوپک شاهد کاهش ارزش سهام شرکت‌های نفتی بودند

در سال‌های اخیر و با تثبیت نسبی قیمت‌های جهانی نفت در سطوح بالای ۱۰۰ دلار، توسعه صنعت نفت در بخش‌هایی که تولید نفت در آنها گران است، از جمله تولید نفت شیل، صرفه اقتصادی پیدا کرد و به همین دلیل گفته شد که عرضه نفت افزایش قابل توجهی پیدا خواهد کرد.

با این حال، میانگین قیمت ۷۰ دلار برای هر بشکه نفت خام، سطح قیمتی است که گفته می‌شود تولید نفت شیل را اقتصادی می‌کند و در صورت تداوم روند نزولی قیمت‌ها، احتمال اجرایی شدن پروژه‌هایی که برای افزایش تولید این نوع نفت تعریف شده‌اند، کاهش می‌یابد و در نتیجه از میزان عرضه نفت در آینده کم می‌شود که به معنای ایجاد تعادل در بازار است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption گفته می‌شود که بازار با مازاد عرضه نفت روبه‌رو است

در روزهای اخیر و همزمان با نزدیک شدن سطح قیمت‌های نفت به ۷۰ دلار از ارزش سهام شرکت‌های فعال در زمینه تولید نفت شیل هم کاسته شده است. کاهش قیمت‌های نفت بر ارزش سهام دیگر شرکت‌های فعال در بخش انرژی هم موثر بود و در معاملات روز جمعه، ۲۸ نوامبر، بیش از سه درصد از ارزش سهام شرکت‌های نفتی بی‌پی، رویال داچ شل و توتال کاسته شد.

ضرر ایران

در روزهای گذشته ایران به عنوان یکی از اصلی‌ترین تولیدکنندگان نفت خام اوپک، در پی ترغیب اعضا برای کاهش سطح تولید به منظور جلوگیری از ادامه روند کاهشی قیمت‌های جهانی نفت بود.

ولی رایزنی‌های وزیر نفت ایران به نتیجه نرسید.

تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران در سال‌های اخیر باعث شده است که سطح صادرات روزانه نفت خام آن کشور در حدود یک میلیون بشکه ثابت بماند و در نتیجه نتواند ضرر مالی ناشی از کاهش قیمت‌ها را با افزایش عرضه نفت‌خام خود جبران کند.

در نتیجه، ارزان شدن نفت در بازارهای جهانی به معنای کاهش حتمی میزان درآمدهای نفتی ایران است.

در عین حال، همزمان با ادامه روند نزولی قیمت‌های جهانی نفت، خبرگزاری رویترز از کاهش واردات نفت ایران از طرف چهار خریدار عمده نفت خام آن کشور در آسیا خبر داد.

درباره این گزارش بیشتر بخوانید: صادرات نفت خام ایران به خریداران عمده آسیایی کاهش یافت

درآمد نفتی ایران

(دلار)

۱۱۴ میلیارد

سال ۲۰۱۱

۶۷ میلیارد

سال ۲۰۱۳

  • ۴۱ % میزان افت درآمد نفتی در دو سال

SHANA

مطالب مرتبط