تجمع کارگران مقابل مجلس در اعتراض به 'دولتی کردن تامین اجتماعی'

حق نشر عکس ILNA

ده‌ها نفر از کارگران و بازنشستگان ایرانی در اعتراض به ادغام منابع مالی سازمان تامین اجتماعی و بیمه سلامت مقابل مجلس تجمع کردند. برخی نمایندگان مجلس در میان تجمع‌کنندگان حاضر شدند و خواسته‌های آنان را شنیدند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، می‌گوید در پی این تجمع هیات رئیسه مجلس موقتا این طرح را از دستور کار خارج کرده است.

طرحی با عنوان "الحاق برخی از مواد به قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت" در مجلس مطرح است که گفته می‌شود مطابق تبصره‌ای از آن دولت می‌تواند کنترل مستقیم بخشی از منابع مالی سازمان تامین اجتماعی را در دست بگیرد.

هفته گذشته نیز تجمع مشابهی علیه این طرح برگزار شد.

علیرضا محجوب، نماینده مجلس، به ایلنا گفت: "این اقدامات اعتراضی باعث جلب توجه و حساسیت هیات رئیسه مجلس شد به طوری که آقای ابوترابی فرد رئیس جلسه امروز مجلس پس از اطلاع از برپایی تجمع موضوع را در صحن علنی مطرح کرد و نتیجه آن شد که این موضوع از دستور کار امروز مجلس خارج شد."

کارگران معترض می‌گویند این طرح سازمان تامین اجتماعی را "دولتی" می‌کند. بنا است کنترل دولت بر صندوق‌های بیمه درمانی از طریق سازمان تازه تاسیس "بیمه سلامت" متمرکز باشد.

تقی نوربخش، مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی، پیشتر گفت: "ادغام منابع درمانی صندوق‌های بیمه‌ای، سازمان را دچار چالش و اختلال می‌کند؛ به طوری که نمی‌توان با کسر حق بیمه‌های متفاوت از سوی صندوق‌های بیمه‌ای، به آنها خدمات یکسانی بدهیم و این ظلمی است که در حق بیمه‌شدگان سازمان می‌شود."

دولت ایران با تاسیس سازمان بیمه سلامت قصد دارد همه شهروندان ایرانی را مورد پوشش بیمه بهداشت و درمان قرار دهد و سهم بیماران را در پرداخت هزینه‌های پزشکی پایین بیاورد.

اما سازمان بیمه سلامت، که زیر نظر مستقیم وزارت کار است، با مشکلات مالی جدی روبرو است. این سازمان از سویی ۷ تا ۸ هزار میلیارد تومان به ارائه‌کنندگان خدمات پزشکی بدهکار است و از سوی دیگر نمی‌تواند صدها میلیارد تومان طلب خود را از نهادهای حکومتی چون وزارت آموزش و پرورش و بنیاد شهید بگیرد.

مطالب مرتبط