کارگران معدن کوشک در پنجمین روز اعتصاب از دولت کمک خواستند

حق نشر عکس ILNA

بیش از ۲۰۰ کارگر اعتصابی معدن سرب و روی کوشک بافق، در استان یزد در ایران، در پنجمین روز از اعتصاب خود با نوشتن نامه‌ای به علی ربیعی و محمدرضا نعمت‌زاده، وزرای کار و صنعت، از آنها خواسته‌اند فورا به "وضعیت غیرانسانی و ناعادلانه" کار در این معدن پایان داده شود.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، می‌گوید که معدنچیان کوشک از وزرای کار و صنعت خواسته‌اند که در صورت لزوم بازرس ویژه‌ای برای این معدن تعیین شود.

"پرداخت به موقع حقوق و مزایای ماهانه، انجام معاینات و آزمایش‌های پزشکی لازم، توجه به مسائل رفاهی و رعایت نکات ایمنی و بهداشتی در محل معدن، پرداخت حق سختی کار، حق جذب سرب و هزینه‌های غذایی" از جمله خواسته‌هایی است که کارگران اعتصابی در نامه خود بیان کرده‌اند.

به گزارش ایلنا، معدنچیان کوشک سه ماه حقوق طلب داشته‌اند که پس از آغاز اعتصاب یک ماه از حقوق معوقه‌شان به آنها پرداخت شده است.

حقوق معوقه و ایمنی پایین از جمله مشکلات عمده کارگران ایرانی است.

اصغر دشت‌آبادی، رئیس اداره کار بافق، به ایلنا گفته است: "اعتراض تحت شرایط خاص حق قانونی کارگر است، اما در هیچ جای قانون کار بحث اعتصاب پیش‌بینی نشده است و هر عملی که منجر به اخلال در امور شود پسندیده نیست و باید سریعا به آن خاتمه داد."

حدود سه ماه پیش هم کارگران معدن سنگ آهن بافق دست به اعتصاب زدند. اعتصاب آنان با مداخله یگان ویژه پلیس و بازداشت شماری از معدنچیان اعتصابی همراه بود.

کارگران معدن سنگ آهن بافق به خصوصی سازی آن معترض بودند.

مطالب مرتبط