روحانی: ۴۴ درصد از کل پولی که در تاریخ ایران چاپ شده در مسکن مهر خرج شد

حق نشر عکس president.ir
Image caption رسانه های ایران می گویند آقای روحانی امروز از طرح جدید اسکناس ۲ هزار تومانی در بانک مرکزی رونمایی کرد

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با انتقاد از انتشار بی‌پشتوانه اسکناس در دولت پیشین، گفته است که ۴۴ درصد کل پولی که در تاریخ ایران چاپ شده در مسکن مهر خرج شده است.

آقای روحانی امروز یکشنبه ۲۴ آذر (۱۵ دسامبر) در جمع مدیران بانک‌ها و کارکنان بانک مرکزی ایران سخنرانی کرده و گفته "واقعا چاپ پول بدون پشتوانه از نظر شرعی و قانونی مسأله‌دار است. با کدام مجوز این اتفاق رخ داد که بلافاصله در جیب مردم تأثیر گذاشت و [ارزش] اموال و قدرت [خرید] و ارزش پول را پایین آورد."

او گفت که "یک تصمیم‌گیری برای مسکن مهر بلایی بر سر کشور آورد و بانک مرکزی را زیر سوال برد" و "تورم ۴۰ درصدی ایجاد کرد."

اشاره آقای روحانی به طرح دولت محمود احمدی نژاد است که بعد از آغاز بحران مسکن در سال ۸۴ که به افزایش شدید قیمت منجر شد، طرح مسکن مهر را برای کنترل بازار و با هدف خانه دار کردن گروه‌های کم درآمد با توزیع زمین رایگان در دستور کار قرار داد.

دولت آقای احمدی نژاد برای تامین هزینه های مورد نیاز این طرح از بانک مرکزی قرض گرفت که اکنون دولت حسن روحانی این اقدام را یکی از دلایل اصلی رشد تورم می داند.

آقای روحانی گفته "متاسفانه از ۴۴ درصد کل پولی که در تاریخ کشور ایجاد شد در این تصمیم‌گیری، چاپ و در اختیار بانک مسکن قرار گرفت. آیا کسی آمد تا حساب کند برای مردم که این افزایش پایه پول برای مسکن مهر از پول متعلق به همه آنها بوده است."

پیش از این علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران مقدار این پول را ۴۲ هزار میلیارد تومان عنوان کرده بود. از آغاز انتشار پول توسط بانک مرکزی در ایران تاکنون ۱۰۰ میلیارد تومان پول در این کشور چاپ شده است.

آقای روحانی گفته دولت او "با وجود آگاهی" نسبت به تبعات ادامه طرح، "ناچار بود راه بوجود آمده در مسکن مهر را طی کند، زیرا دولت نمی‌خواهد مردم را نسبت به نهاد دولت بی‌اعتماد کند."

عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی ایران پیش از این گفته بود: "مشکل من با ساخت مسکن مهر این بود که این واحدها در جاهایی ساخته شده‌اند که قابل سکونت نبوده‌اند."