قیمت سبد نفتی اوپک به زیر ۶۰ دلار سقوط کرد

حق نشر عکس SHANA
Image caption قیمت هر بشکه نفت خام ایران در بودجه سال آینده ۷۲ دلار پیش‌بینی شده است

قیمت سبد نفتی اوپک برای اولین بار در پنج سال گذشته به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است.

بنا بر اعلام سایت رسمی اوپک (سازمان کشورهای صادرکننده نفت) قیمت سبد نفت خام این سازمان با بیش از ۴۵ درصد کاهش در شش ماه گذشته، روز جمعه ۱۲ دسامبر به ۵۸ دلار و ۶۵ سنت رسیده است.

روز یکشنبه دبیر کل اوپک کاهش قیمت نفت را "بیش از اندازه" خواند اما تاکید کرد که این سازمان قصد ندارد تولید خود را با هدف بالا بردن قیمت کاهش دهد.

با وجود آغاز روند کاهش قیمت نفت از اواخر بهار امسال، اعضای اوپک حدود بیست روز پیش در اجلاس این سازمان در وین تصمیم گرفتند که سقف تولید نفت را همچنان در سطح ۳۰ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارند.

این تصمیم به اتفاق آرای اعضای اوپک از جمله ایران به تصویب رسید، هر چند وزیر نفت ایران تلویحا از این تصمیم انتقاد کرد و آن را به نفع بعضی اعضا دانست.

قیمت نفت خام اوپک در حالی به زیر شصت دلار رسیده که دولت ایران در لایحه بودجه سال آینده که حدود ۱۰ روز پیش به مجلس ارائه داد، قیمت هر بشکه نفت خام را ۷۲ دلار پیش بینی کرد. این رقم نسبت به سال گذشته حدود سی درصد کاهش داشته است.

محدودیت صادرات نفت ایران به دلیل تحریم‌های غرب باعث شده که این کشور نتواند برای جبران کاهش درآمد نفتی، صادرات خود را افزایش دهد و به همین دلیل پیش‌بینی درآمد دولت از فروش نفت در سال آینده تا حد زیادی کاهش یافته است.

مطالب مرتبط