ظریف: کشورهای منطقه درباره آثار منفی کاهش قیمت نفت همکاری نمی کنند

حق نشر عکس AFP

محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران از 'همکاری نکردن کشورهای منطقه درباره آثار منفی کاهش قیمت نفت' انتقاد کرده است.

آقای ظریف امروز ۲۵ آذر (۱۶ دسامبر) در دیدار رئیس مجلس عراق که به تهران سفر کرده گفته "جای تاسف است که کشورهای منطقه در خصوص کاهش قیمت نفت و آثار منفی ناشی از آن همکاری نمی کنند."

او به نام کشور خاصی اشاره نکرده اما در ماه های اخیر ایران و عربستان بر سر کاهش تولید نفت اختلاف داشته اند.

ایران خواهان کاهش تولید اوپک (سازمان کشورهای صادر کننده نفت) برای افزایش قیمت است درحالی است که عربستان می گوید با کاهش تولید نفت مخالفت است و می گوید بازار قیمت ها را متعادل خواهد کرد.

ظرف امروز و دیروز قیمت نفت خام برنت دریای شمال و سبد نفتی اوپک برای اولین بار از تابستان ۵ سال پیش به این سو به زیر ۶۰ دلار در هر بشکه سقوط کرده است.

دبیرکل اوپک گفته است که این کارتل نفتی درصدد آن نیست که با کاهش تولید نفت، قیمت آن را در بازارهای جهانی افزایش دهد.

با وجود آغاز روند کاهش قیمت نفت از اواخر بهار امسال، اعضای اوپک حدود بیست روز پیش در اجلاس این سازمان در وین تصمیم گرفتند که سقف تولید نفت را همچنان در سطح ۳۰ میلیون بشکه در روز ثابت نگه دارند.

این تصمیم به اتفاق آرای اعضای اوپک از جمله ایران به تصویب رسید، هر چند بیژن زنگنه وزیر نفت ایران تلویحا از این تصمیم انتقاد کرد و آن را به نفع 'بعضی اعضا' دانست.

پیش از این نشست آقای زنگنه با هدف مشورت و آنچه تثبیت قیمت نفت خوانده شده بود به کشورهای کویت، قطر و امارت متحده عربی سفر کرده بود اما او به عربستان سعودی، تولید کننده پرنفوذ نفت عضو اوپک سفری نداشت.