شرکت اپل فروش اینترنتی محصولات خود به روسیه را متوقف کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سقوط نرخ برابری روبل باعث هجوم خریداران اقلام وارداتی از جمله محصولات اپل شده بود

سقوط ارزش پول روسیه باعث توقف فروش محصولات شرکت کامیپوتری اپل به خریداران در آن کشور شده است.

روز چهارشنبه، ۲۶ آذر (۱۷ دسامبر)، شرکت اپل اعلام کرد که به دلیل نوسانات شدید و غیرقابل پیش‌بینی نرخ روبل - پول ملی روسیه - در برابر ارزهای خارجی، فروش اینترنتی محصولات خود به مشتریان در روسیه را به حالت تعلیق در آورده است.

کاهش ارزش پول ملی روسیه به خصوص در هفته‌های اخیر و در نتیجه آن، افزایش بهای اجناس وارداتی باعث شده است که خریداران روسی در صدد خرید کالاهای وارداتی برآیند پیش از آنکه بهای آنها بیشتر شود. به همین دلیل، شرکت اپل هم با هجوم مشتریان روسی برای خرید اینترنتی محصولات خود مواجه بوده در حالیکه اطمینان وجود نداشته است که ارزش روبل دریافتی در برابر ارزهای معتبر خارجی چه خواهد بود.

همچنین، با وجود اینکه اپل قیمت اجناس خود در روسیه را اخیرا ۲۰ درصد افزایش داد، به دلیل کاهش سریع نرخ برابری روبل، بهای محصولات اپل به خریداران روسی همچنان در مقایسه با بهای آنها در کشورهای دیگر کمتر است.

تصمیم اپل در حالی اعلام می‌شود که در معاملات بازار ارز در روز چهارشنبه، ارزش روبل در برابر دلار طی هفته جاری ببش از بیست درصد کاهش یافته و اقدام روز گذشته بانک مرکزی روسیه برای متوقف کردن این روند نیز تاثیر چندانی نداشته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سقوط ارزش پول ملی روسیه در برابر ارزهای معتبر همچنان ادامه داشته است

روز گذشته، بانک مرکزی روسیه در تلاش برای جلب سپرده‌های خارجی و قانع کردن صاحبان سرمایه در روسیه به خودداری از تبدیل روبل به ارزهای معتبر خارجی، نرخ بهره بانکی را از ۱۰ و نیم درصد به ۱۷ درصد افزایش داد. نرخ بهره بانکی اوایل سال جاری پنج و نیم درصد بود که در ماه مارس سال جاری و کوتاه مدتی پس از تجزیه کریمه از اوکراین و انضمام آن به روسیه، به منظور حمایت از نرخ برابری روبل به ۷ درصد و پس از آن هم به تدریج تا ۱۰ و نیم درصد افزایش یافته بود.

روند سقوط ارزش پول ملی روسیه از اوایل تابستان سال جاری و در پی بحران اوکراین و تصمیم کشورهای غربی به تحریم این کشور آغاز شد و با کاهش چشمگیر بهای نفت در بازارهای جهانی و احتمال تشدید تحریم‌های خارجی، سرعت بیشتری گرفته است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیاست روسیه در قبال اوکراین در کنار سقوط بهای نفت عامل بحران ارزی آن کشور است

در معاملات بازار ارز در روز چهارشنبه، نرخ برابری روبل در برابر دلار بازهم کاهش یافت و از ۶۲ روبل برای هر دلار به ۶۶ روبل رسید. در جریان معاملات روز چهارشنبه، نرخ برابری روبل در برخی ساعات تا حد ۷۹ روبل در برابر دلار هم تنزل کرد. به این ترتیب، از اوایل سال جاری، ارزش روبل در برابر ارزهای معتبر خارجی حدود ۵۰ درصد تنزل کرده است.

بانک مرکزی روسیه پیش از افزایش نرخ بهره پایه در روز چهارشنبه، با فروش ۸۰ میلیارد از ذخایر ارزی خود در صدد جلوگیری از سقوط ارزش روبل برآمده بود اما این اقدام تاثیر چندانی نداشت و تنها با تضعیف بنیه اقتصادی روسیه، باعث افزایش بی اعتمادی نسبت به آینده شد.

با اینهمه، روز چهارشنبه الکسی موزیف، معاون وزارت دارایی روسیه، در مصاحبه با خبرگزاری اینترفاکس گفت که دولت مصمم است با فروش ارز از حساب خزانه "تا هر مقدار و تا هر زمانی که لازم باشد از روبل دفاع کند." به گفته کارشناسان، احتمالا این مقام دولتی با تاکید بر آمادگی برای دفاع از روبل در صدد تاثیرگذاری روانی بر معامله‌گران بازار ارز بوده زیرا تلاش برای توقف یا کند کردن روند کنونی کاهش ارزش پول ملی روسیه از طریق مداخله در بازار ارز بسیار پرهزینه خواهد بود.

یکی از آثار کاهش نرخ برابری روبل، تنزل ارزش دستمزد کارگران مهاجری است که به خصوص از سایر کشورهای جرگه کشورهای مستقل همسود - شامل جمهوری‌های شوروی سابق - برای کار به روسیه رفته‌اند و درآمد آنان یک منبع ارزی برای این کشورها محسوب می‌شود.

مطالب مرتبط