سازمان ملل قطعنامه انتقاد از وضعیت حقوق بشر در ایران را تصویب کرد

حق نشر عکس AP
Image caption مجمع عمومی سازمان ملل گزارش انتقادی از شرایط حقوق بشر در ایران را تصویب کرده است

سازمان ملل متحد قطعنامه‌های حاوی انتقاد از شرایط حقوق بشر در ایران، کره شمالی و سوریه را تصویب کرده و وزارت خارجه ایران به این مصوبه واکنش نشان داده است.

به گزارش وبسایت مجمع عمومی سازمان ملل، در جلسه روز گذشته این مجمع چند قطعنامه به تصویب کشورهای عضو سازمان ملل رسید که از آن میان، سه قطعنامه به وضعیت حقوق بشر در ایران، سوریه و کره شمالی مربوط بود. بررسی پیش نویس قطعنامه دیگری در مورد وضعیت حقوق بشر در میانمار (برمه) تا دریافت گزارش یکی دیگر از کمیته‌های مجمع عمومی به تعویق افتاد.

پیش نویس قطعنامه‌های مصوب جلسه روز گذشته مجمع عمومی پیشتر در کمیته سوم این مجمع تصویب شده بود. کمیته سوم وظیفه رسیدگی به شرایط اجتماعی، انسانی و حقوق بشری کشورهای عضو را برعهده دارد. این کمیته مسئول بررسی شرایط حقوق بشر در کشورهای عضو سازمان ملل و در صورت لزوم، ارائه راهکارهایی برای رفع موارد نقض حقوق بشر و پیگیری اقدامات دولت‌ها در این زمینه است.

در موارد معدودی که این کمیته تشخیص دهد که کشوری حقوق بشر شهروندان خود را به شکلی فاحش نقض کرده و برای بهبود این وضعیت نیز تلاشی به عمل نیاوده است، خواستار رای‌گیری مجمع عمومی می‌شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption جمهوری اسلامی همواره آمادگی خود را برای همکاری با سازوکارهای رسمی حقوق بشری ابراز کرده است

قبل از رای‌گیری در مورد پیش‌نویس قطعنامه مربوط به شرایط حقوق بشر در ایران، نمایندگان چند کشور در موافقت و مخالفت با آن سخن گفتند و سپس نماینده ایران گفت که این پیش‌نویس "دارای انگیزه سیاسی، مغرضانه و نامتوازن" است. به گفته نماینده ایران، سند ارائه شده به این واقعیت که ایران یک جامعه "پر تحرک و چندصدایی" است و همچنین به تحولات مثبت از زمان آغاز به کار دولت جدید توجهی نکرده است.

وی گفت که بررسی وضعیت حقوق بشر در یک کشور خاص اقدامی سازنده نیست و باعث بی اعتمادی و سلب اعتبار سازمان ملل می‌شود و افزود که دولت او همواره آماده همکاری با سازمان ملل در چارچوب سازوکار "یو پی آر" بوده است. سازوکار یو پی آر یا "بررسی موردی و جهانشمول " حقوق بشر شامل ارائه گزارش‌هایی است که دولت‌های عضو سازمان ملل در مورد دستاوردهای حقوق بشری خود تهیه به سازمان ملل ارائه می‌دهند.

در پایان سخنان موافق و مخالف، قطعنامه پیشنهادی با رای مثبت ۸۳ کشور، رای منفی ۳۵ کشور و رای ممتنع ۴۸ کشور تصویب شد.

حق نشر عکس Reuters
Image caption حکومت‌ کره شمالی هم در کنار سوریه و جمهوری اسلامی ایران مورد انتقاد قرار گرفته‌ است

مجمع عمومی همچنین به قطعنامه نقض فاحش حقوق بشر توسط دولت‌های سوریه و کره شمالی رای مثبت داد. در مورد کره شمالی، پیشنهاد شد که موضوع ارجاع پرونده مقامات آن کشور به دادگاه کیفری بین‌المللی برای رسیدگی به اتهام جنایت علیه بشریت مورد بررسی قرار گیرد. نمایندگان سوریه و کره شمالی از این قطعنامه ها انتقاد کرده و آنها را جانبدارانه و دارای انگیزه سیاسی توصیف کردند و متقابلا، کشورهای دیگر را به نقض حقوق بشر متهم ساختند.

مرضه افخم، سخنگوی وزارت خارجه ایران، تصویب قطعنامه در مجمع عمومی سازمان ملل را "استفاده ابزاری و سیاسی از حقوق بشر علیه کشورهای مستقل" توصیف کرد و گفت کشورهای غربی خود ناقض حقوق بشر هستند. خانم افخم گفت که ایران در چارچوب "یو پی آر" با سازمان ملل همکاری دارد.