بانک مرکزی ایران: رشد اقتصادی در نیمه اول سال به ۴ درصد رسید

حق نشر عکس MEHR

بانک مرکزی ایران گزارش داده که رشد اقتصادی ایران در نیمه اول امسال ۴ درصد بوده است و حسن روحانی رئیس جمهور نیز گفته که از "رکود عبور کردیم و رونق و شکوفایی آغاز شده است."

بانک مرکزی ایران گزارش داده که رشد اقتصادی این کشور در شش ماه اول سال ۱۳۹۳ چهار درصد شده است که نسبت به شش ماه اول سال گذ شته ۶.۴ درصد رشد نشان می دهد. رشد اقتصادی ایران در شش ماه اول سال گذشته منفی ۲.۴ درصد بوده است.

اقتصاد ایران در سالهای ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ به طور متوالی رشد منفی داشت و حتی در سال ۱۳۹۱ رشد منفی ۶.۸ درصدی را تجربه کرد.

آقای روحانی که به خراسان جنوبی سفر کرده، در شهر بیرجند گفته که در نیمه اول امسال بعد از دو سال، اولین سالی است که دارای رشد مثبت هستیم و "وقتی کشوری دو سه ماه پشت سر هم رشد دارد، به معنای آغاز رونق اقتصادی در ایران است."

معمولا اقتصاددانان رشد مثبت طی دست کم دو دوره متوالی سه ماهه را نشانه پایان رکود اقتصادی می‌دانند.

گزارش تازه بانک مرکزی نشان می دهد که رشد بخش های عمده اقتصادی که در نیمه اول سال گذشته منفی بود، در نیمه اول امسال مثبت شده است اما رشد بخش کشاورزی که در نیمه اول سال گذشته ۶.۹ درصد بود نصف شده و به ۳.۲ درصد کاهش پیدا کرده است.

رشد تولید ناخالص داخلی ایران

دوره زمانی کشاورزی نفت صنعت و معدن خدمات تولید ناخالص‌داخلی به قیمت پایه تولید ناخالص‌داخلی (بدون نفت)
شش ماه‌اول ۹۲ ۶.۹ ۱۳.۵- ۶.۳- ۱- ۲.۴- ۱-
شش ماه‌اول ۹۳ ۳.۲ ۹.۲ ۷.۲ ۲.۵ ۴ ۳.۵
منبع:بانک مرکزی ایران

رشد اقتصادی گروه نفت در نیمه اول سال گذشته منفی ۱۳.۵ درصد بود که در نیمه اول امسال به ۹.۲ درصد رسیده و بخش صنعت معدن منفی ۶.۳ درصد بود به رشد مثبت ۷.۲ رسیده است. با این رشد سهم بخش صنعت در رشد اقتصادی نیمه اول سال به ۱.۷ رسیده است.

به غیر از این، رشد بخش خدمات نیز از منفی یک درصد در نیمه اول سال گذشته به ۲.۵ درصد در نیمه اول امسال افزایش پیدا کرده است. سهم بخش خدمات در رشد اقتصادی چهار درصدی حدود ۱.۵ درصد بوده است.

این گزارش نشان می دهد که بخش عمده رشد چهارصدی تولید ناخالص داخلی در "افزایش افزوده فعالیت های بخش "نفت" با ۰.۹، "صنعت" با ۱، "ساختمان" با ۰.۵ ، "بازرگانی، رستوران و هتلداری" با ۰.۷، و خدمات موسسات پولی و مالی با ۰.۶" اتفاق افتاده است.

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای روحانی گفته که نیمه اول امسال بعد از دو سال رشد منفی، اولین سالی است که دارای رشد مثبت هستیم

ارزش افزوده بخش نفت در نیمه اول سال به قیمت های ثابت سال ۱۳۸۳ رشد بالای ۹.۲ درصدی را نسبت به سال گذشته نشان می دهد و "افزایش تولید و صادرات نفت خام و همچنین افزایش تولید و صادرات میعانات گازی و گاز طبیعی از جمله علل اصلی رشد ارزش افزوده" این گروه در نیمه اول امسال است. سال گذشته، تشدید تحریم نفتی ایران باعث کاهش شدید صادرات ایران نسبت به سال قبل از آن شده بود.

تشکیل سرمایه ثابت یکی از مهمترین شاخص هایی است که نشان می دهد وضعیت سرمایه گذاری چگونه است. گزارش بانک مرکزی تاکید دارد که تشکیل سرمایه ثابت از منفی ۱۶.۵ درصد در نیمه اول سال گذشته به ۱۵.۸ درصد در نیمه اول امسال افزایش پیدا کرده است.

تشکیل سرمایه ثابت مشکل از دو بخش ساختمان و ماشین آلات است که عمده رشد تشکیل سرمایه ثابت در ساختمان بنابر گزارش بانک مرکزی "عمدتا ناشی از افزایش سرمایه گذاری در بخش دولتی در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۳ می باشد."

توضیحاتی که بانک مرکزی به گزارش شش ماه اول تحولات اقتصادی اضافه کرده، تاکید شده که "علی رغم رشد منفی ارزش افزوده ساختمان در بخش خصوصی، افزایش قابل توجه در هزینه های عمرانی دولت در بخش ساختمان، عامل موثری در افزایش ارزش افزوده کل بخش ساختمان بوده است."

گزارش بانک مرکزی خلاصه تحولات بخش اقتصادی کشور است و جزئیات را در بر نمی گیرد و برای همین میزان رشد منفی ارزش افزوده ساختمان در بخش خصوصی روشن نیست. اما گزارش ها نشان می دهد که بخش ساختمان همچنان در رکود به سر می برد و بهبود قابل ملاحظه ای در وضعیت این بخش به چشم نمی خورد.

بهبود وضعیت اقتصادی و کاهش تورم از جمله شعارهای انتخاباتی حسن روحانی در انتخابات ریاست جمهوری بوده و دولت آقای روحانی تمام تلاش خود را در داخل بر کنترل تورم که زمانی به ۴۰ درصد رسیده بود گذاشته و به گفته وی در کنار رشد اقتصادی، اکنون تورم به ۱۷ درصد کاهش پیدا کرده است.

مطالب مرتبط