مسئول فروش نفت ایران: حداکثر قیمت نفت در سال ۲۰۱۵ حدود ۶۰ دلار خواهد بود

حق نشر عکس shana

محسن قمصری، مدیر امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران پیش بینی کرده است که حداکثر قیمت نفت برای سال ۲۰۱۵ در حدود ۶۰ دلار خواهد بود.

آقای قمصری به روزنامه مردم امروز چاپ تهران گفته است که پیش بینی بازار نفت برای سال ۲۰۱۵، با توجه به شرایط موجود سخت است اما آنچه مسجل شده این است که بازار و تولیدکنندگان حدود قیمت های فعلی نفت را پذیرفته اند و بنابراین انتظار افزایش قیمت نفت ندارند.

دولت ایران لایحه بودجه سال ۱۳۹۴ را بر مبنای نفت با قیمت ۷۲ دلار به مجلس ارائه کرده اما آقای قمصری می گوید "به نظرم اگر بودجه را با قیمت نفت کمتری ببندیم کسری بودجه نخواهیم داشت. اگر قیمت نفت بیشتر شد مازادش را به صندوق توسعه ملی می ریزیم و برای توسعه کشور استفاده می کنیم."

معاون شرکت ملی نفت ایران در پاسخ به این سئوال که اگر بودجه با نفت ۷۲ دلاری تصویب شد به عنوان مسئول فروش نفت ایران، می توانید آن را تامین کنید یا خیر گفته "ما در بخش فروش نفت هستیم موظفیم مقدار تعیین شده برای فروش نفت را بفروشیم. اینکه رقم مدنظر بودجه چگونه تامین می شود در اختیار بازار است."

در اظهار نظری دیگر، منصور معظمی، معاون برنامه ریزی و نظارت وزارت نفت ایران هم گفته اگرچه کاهش قیمت نفت برای ایران نیز مشکلاتی را ایجاد می کند، اما به دلیل سهم ۱میلیون بشکه ای ایران در صادرات نفت، این تاثیر منفی به میزان سایر کشورها نخواهد بود.

بخش عمده ای از درآمدهای دولت ایران حاصل از فروش نفت است اما با تحریم صنایع نفت و گاز بر سر اختلاف در پرونده اتمی، صادرات نفتی ایران به شدت کاهش پیدا کرد و دریافت پول همان میزان صادرات نیز با دشواری های متعددی رو به رو شده است.