کاهش بهای سهام در بازارهای آسیا در پی سقوط بهای نفت خام

حق نشر عکس AFP
Image caption در بورس توکیو هم مانند بورس‌های دیگر نشانه امیدبخشی دیده نمی‌شد

کاهش بهای نفت و نگرانی از شرایط اقنصاد جهانی بر بازارهای سهام شرق آسیا تاثیر گذاشته است.

بهای سهام در معاملات در بازارهای اوراق بهادار در شرق آسیا در روز سه شنبه، ۱۶ دی (۶ ژانویه) روندی نزولی داشت و دلیل آن، سقوط بهای نفت خام، نگرانی از تعمیق رکود جهانی و احتمال آشفتگی در حوزه اقتصادی یورو - پول واحد اتحادیه اروپا - عنوان شده است.

در پایان معاملات روز سه‌شنبه، هنگ‌سنگ، شاخص بهای سهام در بورس هنگ‌کنگ یک درصد و نیکی، شاخص بهای سهام در بورس توکیو ۳ درصد کاهش نشان می‌داد. پیشتر، سقوط بهای نفت باعث کاهش شاخص بازار سهام در آمریکا شده بود که معمولا بر روند معاملات در بازارهای آسیایی تاثیر مستقیم دارد. روز گذشته، بهای نفت خام آمریکا برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹ تا کنون، به زیر ۵۰ دلار در بشکه تنزل کرد.

روند کاهش بهای نفت خام نه تنها باعث تنزل قیمت سهام شرکت‌های نفتی شده، بلکه به نظر سرمایه‌گذاران، ادامه این روند که از چند ماه پیش آغاز شده حاکی از نومیدی از احیای اقتصاد جهانی و احتمال تعمیق رکود در کشورهای عمده صنعتی است. ظاهرا سرمایه گذاران تاثیر مثبت نفت ارزان‌تر در کمک به رونق اقتصادی کشورهای مصرف کننده را کافی ندانسته‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاهش بهای نفت به سود کشورهای عمده مصرف کننده است

همزمان، تحولات سیاسی اخیر در یونان این نگرانی را پدید آورده که ممکن است اقتصاد این کشور، که هنوز هم از آثار بدهی های کلان دولتی خلاصی نیافته، گرفتار بحران دیگری شود و معضلات جدی را برای کشورهای اروپایی پدید آورد.

بحران پولی یونان به واسطه بدهی کلان دولت این کشور و ناتوانی از بازپرداخت آن باعث شد تا اوراق قرضه دولتی در سال ۲۰۱۰ "بی ارزش" اعلام شود و دولت را با خطر ورشکستگی مواجه سازد. این بحران با کمک مالی گسترده کشورهای عمده حوزه یورو تا حدودی مدیریت شد.

در حالیکه مشکلات عمده اقتصادی یونان همچنان برجاست، پارلمان این کشور منحل شده و قرار است انتخابات جدید اواخر ماه جاری برگزار شود و برخی از احزاب از احتمال خروج از یورو و خودداری از بازپرداخت بدهی‌های دولتی سخن گفته‌اند.

مطالب مرتبط