صدها کارگر علیه قراردادهای موقت مقابل مجلس تجمع کردند

حق نشر عکس ILNA

صدها نفر از کارگران شرکت‌های برق منطقه‌ای و ایران تایر امروز در اعتراض به قراردادهای موقت مقابل مجلس ایران تجمع کردند.

خبرگزاری کار ایران، ایلنا، گزارش می‌دهد که امروز (چهارشنبه ۱۷ دی)، حدود ۵۰۰ نفر از کارگران شرکت‌های برق منطقه‌ای از نقاط مختلف ایران به تهران رفته و در تجمعی اعتراض خود را به قراردادهای موقت اعلام کردند.

خبرگزاری دانشجویان ایران، ایسنا، تعداد تجمع‌کنندگان را حدود ۲۰۰ نفر عنوان کرده و نوشته است اغلب آنها تکنیسین‌های برق فشار قوی بوده‌اند.

به گزارش ایلنا همزمان با این تجمع، تعدادی از کارگران شرکت ایران تایر نیز برای اعتراض به قراردادهای موقت و روزمزد مقابل مجلس تجمع کردند.

ایلنا به نقل از کارگران ایران تایر نوشته است: "استخدام کارگر روزمزدی برای کاری که جنبه استمراری دارد و محدود به فصل خاصی نمی‌شود، بی‌عدالتی است چرا که آنان با وجود انجام کاری برابر با سایر کارگران، از حمایت بیمه محرومند و دستمزدی به مراتب کمتر از سایر کارگران دریافت می‌کنند."

یکی از کارگران برق منطقه‌ای هم به ایلنا گفته است: "ما بین کارگران رسمی [استخدام دائم] و کارگران پیمانی [طرف قرارداد با شرکت‌های پیمانکاری] گیر افتاده‌ایم. نه ما را رسمی کرده‌اند نه وعده رسمی شدن می‌دهند در حالی که بیشتر ما حدود ۷ سال سابقه کار داریم."

قراردادهای موقت یکی از مسائل عمده مورد اعتراض کارگران در ایران است. در عین حال مجلس و دولت ایران در نظر دارند تغییراتی در قوانین و مقررات کار ایجاد کنند تا با دادن اختیارات بیشتر به کارفرمایان انگیزه آنان برای سرمایه‌گذاری را بالا ببرند.

مطالب مرتبط