سخنگوی دولت ایران: ۳۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه داریم

حق نشر عکس TASNIM

در پی کاهش قیمت نفت در جهان، سخنگوی دولت ایران گفته است که این کشور در پایان امسال ۳۱ هزار میلیارد تومان کسری خواهد داشت با این حال دولت حتی بدون درآمدهای نفتی هم قادر است تا کشور را اداره کند.

محمدباقر نوبخت، سخنگوی دولت گفته که در سال آینده خورشیدی سهم درآمدهای نفتی ۷۱ هزار میلیارد تومان است که "اگر این بودجه به صفر تبدیل شود ما سعی می کنیم بودجه جاری و عمرانی را به اندازه ۷۱ هزار میلیارد تومان کاهش دهیم."

دولت ایران در لایحه بودجه ای که به مجلس ارائه کرده قیمت هر بشکه نفت را ۷۲ دلار در نظر گرفته است در حالی که قیمت نفت اکنون به کمتر از ۵۰ دلار رسیده است.

کارشناسان می گویند کاهش شدید قیمت نفت در کنار تحریم های نفتی و بانکی فشار سنگینی بر اقتصاد ایران وارد کرده است.

قیمت نفت در بودجه امسال ۱۰۰ دلار در هر بشکه است و با وجود این که در نیمه اول سال قیمت نفت بالا بوده میزان کسری بودجه نفتی چندان زیاد نباشد با این حال آقای نوبخت گفته پیش بینی شده است که تا پایان سال ۳۱ هزار میلیارد تومان "عدم تحقق داشته باشیم".

سخنگوی دولت ایران در باره جزئیات کسری بودجه و سهم هر بخش توضیحی نداده اما بخشی از این کسری بودجه ناشی از کاهش درآمدهای نفتی است.

به گفته آقای نوبخت، قیمت نفت فقط به خاطر مسائل اقتصادی کاهش پیدا نکرده است بلکه "اغراض و مطامع سیاسی وجود دارد."

لایحه بودجه سال آینده هم اکنون در کمیسیون های مجلس در حال بررسی است و نمایندگان مجلس می گویند که طرحی برای حذف درآمدهای نفتی از بودجه دارند.

آقای نوبخت گفته که اگر مجلس طرحی برای کاهش استفاده از منابع درآمدهای نفتی در بودجه داشته باشد دولت از آن "استقبال" می کند.

بنا بر سیاست‌های اقتصاد مقاومتی که سال گذشته از سوی رهبر ایران به سران سه قوه ابلاغ شد، دولت باید درآمدهای خود را از مالیات افزایش دهد و سهمی از درآمدهای نفتی که به صندوق توسعه ملی می رود هر سال نسبت به سال قبل افزایش یابد تا جایی که وابستگی بودجه سالانه به درآمدهای نفتی به صفر برسد.

مطالب مرتبط