وزیر اقتصاد ایران: بودجه را با نفت ۴۰ دلاری اصلاح می‌کنیم

حق نشر عکس TASNIM

در پی کاهش شدید قیمت نفت، دولت ایران تصمیم گرفته که قیمت هر بشکه نفت را در لایحه بودجه به ۴۰ دلار تغییر دهد. در لایحه ای که دولت به مجلس داده قیمت هر بشکه نفت ۷۲ دلار در نظر گرفته شده است.

علی طیب نیا وزیر اقتصاد ایران گفته که در حال اصلاح لایحه بودجه سال آینده با قیمت نفت ۴۰ دلار هستیم.

دولت حسن روحانی لایحه بودجه سال آینده را شانزدهم آذر ماه به مجلس فرستاده است که بعد از بررسی در کمیسیون ها برای تصویب در صحن علنی مجلس مطرح خواهد شد.

آقای طیب نیا گفته که در شش ماه نخست سال جاری نفت به طور متوسط هر بشکه نفت ۱۰۵ دلار به فروش می رسید ولی اکنون این رقم در حال رسیدن به ۴۰ دلار است.

میزان درآمد پیش بینی شده از محل درآمد نفت در لایحه بودجه سال آینده ۷۱ هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است اما با کاهش شدید قیمت نفت دولت ناچار است تا از میزان هزینه های جاری خود بکاهد و حجم پروژ های عمرانی خود را نیز کم کند.

آقای طیب نیا گفته "برای این که بتوانیم از این وضعیت دشوار به سلامت عبور کنیم، لازم است که هزینه های زائد را حذف و برخی از طرح ها را متوقف کنیم."

کارشناسان می گویند کاهش شدید قیمت نفت در کنار تحریم های نفتی و بانکی فشار سنگینی بر اقتصاد ایران وارد کرده است.

در دو سال گذشته بعد از تحریم های بین المللی علیه صنعت نفت، صادرات نفت این کشور به کمتر از نصف کاهش پیدا کرد و همزمان، دسترسی ایران به عواید حاصل از صادرات نفت محدود شد.

آقای طیب نیا می گوید که "صادرات نفت از دو میلیون و ۴۰۰ هزار بشکه در روز به یک میلیون بشکه رسیده است و تنها کشورهایی از ما نفت خریداری می کنند که آمریکا به آنها اجازه داده است."

قیمت نفت در بودجه امسال ۱۰۰ دلار در هر بشکه پیش بینی شده بود و با وجود این که در نیمه اول سال قیمت نفت بالا بوده، انتظار می رود میزان کسری بودجه نفتی چندان زیاد نباشد با این حال محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت پیشتر گفته بود که تا پایان سال ۳۱ هزار میلیارد تومان کسری بودجه خواهیم داشت.

به گفته کارشناسان بخشی از این کسری بودجه ناشی از کاهش درآمدهای نفتی است زیرا پیش بینی بهای نفت در بودجه سال جاری تحقق نیافته است.

آقای طیب نیا گفته است کاهش قیمت نفت تنها به خاطر وارد کردن فشار بر ایران و روسیه صورت گرفته است و با این که ما در مذاکرات بر موثر نبودن تحریم ها تاکید داریم اما "دشمن برای زیر فشار گذاشتن ایران با کاهش قیمت نفت چنین شرایطی را ایجاد کرده است."

وزیر اقتصاد ایران مشخص نکرده است که این فشار از جانب چه کشور یا کشورهایی وارد شده و منظور از "دشمن" چه کسانی بوده‌ اند.

مطالب مرتبط