حجم قاچاق در ایران نزدیک به یک سوم مبادلات تجاری است

مقایسه قاچاق با مبادلات رسمی

(سال ۹۲، به دلار)

۲۰تا ۲۵میلیارد

برآورد از حجم قاچاق ورودی و خروجی

  • ۲۸.۲۲۶ میلیارد صادرات غیرنفتی

  • ۵۶.۹۳۶ میلیارد واردات غیرنفتی

ISNA

مطابق اعلام رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ایران حجم قاچاق کالا در ایران چیزی نزدیک به ۳۰درصد مبادلات تجاری غیرنفتی کشور بوده است.

حبیب‌الله حقیقی، رئیس ستاد مبارزه با قاچاق، امروز پنج‌شنبه ۲ بهمن، گفته است: "۵۰ میلیارد دلار کالا به صورت رسمی به کشور وارد شده است، ‌این در حالی است که میزان کالای قاچاق شده رقمی به ارزش ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار بوده است."

آقای حقیقی می‌گوید: "کالاهای قاچاق مانع از تقویت تولید کشور شده و آثار منفی در بخش‌های اقتصادی، بهداشتی، درمانی و فرهنگی برجای گذاشته است."

حجم بالای اقتصاد غیررسمی و قاچاق در ایران از مشکلاتی است که اقتصاد ایران دهه‌ها با آن روبرو بوده است. حجم قاچاق به اندازه‌ای بالا است که برخی معتقدند گروه‌هایی در نهادهای حکومتی نیز در آن دست دارند.

در دوران ریاست جمهوری محمد خاتمی بحث "اسکله‌های غیرقانونی" در اختیار برخی نهادها مطرح شد و محمود احمدی‌نژاد نیز به "برادران قاچاقچی" کنایه زد.

رئیس ستاد مبارزه با قاچاق ایران، در جلسه‌ای با مدیران حوزه‌های علمیه قم، گفته است: "روحانیون باید قبح استفاده از کالای قاچاق را برای مردم روشن کنند و اگر اقبال به کالاهای خارجی کم کشور تولید داخل تقویت خواهد شد."

او گفته است که یکی از مشکلات عمده در زمینه قاچاق از ایران، قاچاق سوخت به خارج از کشور است. بنا به آنچه پیشتر اعلام شده حجم قاچاق سوخت از ایران به حدود ۵ میلیارد دلار می‌رسد.

مطالب مرتبط