نرخ تورم در ایران به ۱۶.۳ درصد رسید

حق نشر عکس MEHR

بانک مرکزی ایران گزارش داده که نرخ تورم در اولین ماه زمستان به ۱۶.۳ درصد کاهش پیدا کرده است که در مقایسه با تورم دی ماه سال گذشته بیش از ۲۲ درصد کاهش نشان می دهد.

نرخ تورم در اولین ماه زمستان سال گذشته ۳۸.۴ درصد بوده است.

بنابر گزارش بانک مرکزی ایران، در دی ماه شاخص بهای کالاها و خدمات مصرفی به عدد ۲۱۲.۳ رسیده است که به معنی بیشتر از دو برابر شدن قیمت کالاها و خدمات در سه سال گذشته است.

گزارش تازه نشان می دهد که روند کاهش تورم در یک سال گذشته در حالی ادامه پیدا کرده که در ماههای اخیر روند کاهشی آن کندتر بوده است.

نرخ تورم در دوازده ماه گذشته(منبع: بانک مرکزی ایران)

دی ۹۲ بهمن ۹۲ اسفند ۹۲ فروردین ۹۳ اردیبهشت ۹۳ خرداد ۹۳ تیر ۹۳ مرداد ۹۳ شهریور ۹۳ مهر ۹۳ آبان ۹۳ آذر ۹۳ دی ۹۳
۳۸.۴ ۳۶.۷ ۳۴.۷ ۳۲.۵ ۳۰.۳ ۲۷.۷ ۲۵.۳ ۲۳.۲ ۲۱.۱ ۱۹.۴ ۱۸.۲ ۱۷.۲ ۱۶.۳

برخی کارشناسان اقتصادی معتقدند که کاهش شدید قیمت نفت و ادامه تحریم های بین المللی مشکلات اقتصادی ایران را افزایش می دهد و ممکن است روند کاهش تورم متوقف شود.

شاید به همین دلیل است که بانک مرکزی در وبسایت خود نوشته که "روند کاهشی تورم از سرگرفته شد."

در نیمه سال گذشته خورشیدی رشد تورم به بالای ۴۰ درصد رسید ولی بعد از آن روند نزولی آن شروع شد و گزارش تازه نشان می دهد که از سرعت رشد تورم کاسته شده است.

در دو سال اخیر ایران با رشد منفی اقتصادی توام با تورم بالا مواجه بوده است و دولت می گوید که در شش ماه اول سال رشد اقتصادی مثبت شده و کشور از دوران رکود خارج شده است.

با کاهش شدید قیمت نفت در بازارهای جهانی و وابستگی بودجه سالانه به قیمت نفت، این نگرانی وجود دارد که دولت با کسری بودجه مواجه شود.

محمدباقر نوبخت رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی گفته است "در سال های گذشته با درآمدهای نفتی ۵۵ تا ۶۰ میلیارد دلار کشور اداره می شد اما قیمت فعلی نفت خام در بازارهای جهانی شوکی را به اقتصاد کشور وارد کرده است، بنابراین با اقتصاد مقاومتی می توانیم کشور را اداره کنیم."

کاهش تورم به معنی ارزان شدن کالاها و خدمات نیست بلکه نشان دهنده آن است که سرعت رشد قیمت کالاها و خدمات کاسته شده است. این یعنی در دی ماه امسال نسبت به دی ماه سال گذشته قیمت کالاها و خدمات بیش از ۱۶درصد افزایش پیدا کرده است.

منتقدان سیاست اقتصادی دولت کاهش نرخ تورم را به وجود رکود عمیق نسبت داده اند.

مطالب مرتبط