اوباما بر سود شرکت های آمریکایی در خارج مالیات می بندد

حق نشر عکس AP

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا قول داده است یک منفذ مالیاتی را ببندد که به شرکت های آمریکایی امکان می دهد از پرداخت مالیات به خاطر سود در خارج از کشور پرهیز کنند.

به گفته کاخ سفید برنامه بودجه ۲۰۱۶ یک تک مالیات ۱۴ درصدی بر سودی که شرکت ها تا به امروز در خارج تاکنون کسب کرده اند و مالیاتی ۱۹ درصدی بر هرگونه سود آنها در آینده در خارج اعمال خواهد کرد.

پیش بینی می شود که درآمد حاصل از این مالیات ۱۴ درصدی برای دولت ۲۳۸ میلیارد دلار باشد که برای پروژه های ساخت جاده در آمریکا استفاده خواهد شد.

دولت اوباما ۴۷۸ میلیار دلار را در بودجه آینده برای ساخت جاده ها، پل ها و شبکه حمل و نقل عمومی تخصیص داده است.

پیشنهاد اعمال مالیات بر سود خارجی شرکت ها، یکی از عناصر اصلی تازه ترین بودجه آقای اوباما است که روز دوشنبه عرضه خواهد شد.

با این حال پیش بینی می شود که طرح بودجه در کنگره تحت کنترل جمهوری خواهان با موانع بزرگی روبرو شود، بنابراین آقای اوباما احتمالا مجبور به سازش بر سر برخی از بخش های آن خواهد شد.

شرکت تحقیقاتی آدیت آنالیتیکس حساب می کند که شرکت های آمریکایی در خارج از این کشور در مجموع ۲۱۰۰ میلیارد دلار سود خواهند کرد.

این شرکت میزان سود شرکت جنرال الکتریک در خارج را ۱۱۰ میلیارد دلار پیش بینی می کند که آن را از این نظر در صدر جدول قرار می دهد.

دو غول فناوری مایکروسافت و اپل، و شرکت های عظیم داروسازی پیفایزر و مرک، جملگی در پنج جایگاه اول هستند.

براساس قوانین فعلی شرکت های آمریکایی تا زمانی که سود به دست آمده در خارج را به آمریکا بازنگردانند مجبور به پرداخت مالیات بر آن نیستند.

در نتیجه بعضی شرکت ها سودشان را در کشورهایی که مالیات کمی اعمال می کنند نگه می دارند.

درصد مالیات بر سود شرکت ها در داخل آمریکا ۳۵ درصد است.

مطالب مرتبط