افشای 'رسوایی مالیاتی' یکی از بزرگترین بانک‌های جهان

حق نشر عکس AFP
Image caption شاخه خصوصی اچ‌اس‌بی‌سی در سوئیس مورد اتهام قرار گرفته است

اسنادی فاش شده که نشان می‌دهد بانک اچ‌اس‌بی‌سی (HSBC)، یکی از بزرگ‌ترین بانک‌های جهان، به مشتریان جهانی‌اش در شاخه خصوصی این بانک در سوئیس کمک کرده که از پرداخت میلیون‌ها دلار مالیات فرار کنند.

هزاران سندی که بی‌بی‌سی و رسانه‌های دیگر به آن دست یافته‌اند، نشان می‌دهد که بانک به مشتریان ثروتمندش از بیش از ۲۰۰ کشور جهان مشاوره می‌داده که چگونه دارایی‌هایشان را از مسئولان مالیاتی کشورهایشان پنهان کنند.

این اسناد که مربوط به سال ۲۰۰۷ میلادی است، شامل جزئیات حساب سیاستمداران، مجرمان بین‌المللی و چهره‌های سرشناس است که در مجموع معادل ۱۲۰ میلیارد دلار در حساب‌هایشان پول داشته‌اند.

بانک اچ‌اس‌بی‌سی اعلام کرده که سازوکار شاخه خصوصی این بانک در سوئیس از زمان مربوط به این اسناد متحول شده تا امکان دادن خدمات و مشاوره برای فرار از مالیات و پولشویی از بین برود.

اچ‌اس‌بی‌سی بانکی بین‌المللی است که دفتر مرکزی آن در بریتانیاست.

_________________________________________________________________

هک، فرار و دستگیری

حق نشر عکس Getty

اسناد فاش‌شده هشت سال پیش توسط اِروِه فالسیانی، که در آن زمان در ژنو سوئیس برای اچ‌اس‌بی‌سی کار می‌کرد، خارج شده و حاوی اسامی بیش از صدهزار مشتری است.

اروه فالسیانی بعد از هک کردن اطلاعات مشتریان بانک به فرانسه گریخت و تحت تعقیب پلیس این کشور قرار گرفت.

مقام‌های فرانسه بعد از دستگیری او با استردادش موافقت نکردند چون با استفاده از اطلاعات او توانستند هزاران فرانسوی را شناسایی کنند که از طریق ‌نگهداری پول‌هایشان در اچ‌اس‌بی‌سی سوئیس از پرداخت مالیات فرار می‌کردند.

دولت فرانسه بعد از ارزیابی اسناد به این نتیجه رسید که نزدیک به ۹۹ درصد از فرانسوی‌هایی که نامشان در اسناد آمده از پرداخت مالیات فرار کرده‌اند.

آقای فالسیانی در حال حاضر در فرانسه تحت حفاظت زندگی می‌کند.

__________________________________________________________________

اداره مالیات بریتانیا در سال ۲۰۱۰ فهرستی از بیش از هزار نفر دریافت کرد که از پرداخت مالیات سرباز می‌زدند.

دولت توانست حدود ۱۳۵ میلیون پوند از این مالیات‌ها را احیا کند، اما تنها یک نفر در این رابطه مورد بازجویی قرار گرفت. اسامی فاش نشد و هیچ اقدامی علیه بانک اچ‌اس‌بی‌سی صورت نگرفت.

وزارت دارایی هند هم گفته است که درباره ۱۲۰۰ شهروند هندی که نامشان در این اسناد آمده تحقیق خواهد کرد.

مطالب مرتبط