یونان آماده است برای رسیدن به توافق بر سر کمک مالی 'هر کاری بکند'

حق نشر عکس EPA
Image caption یانیس واروفاکیس وزیر اقتصاد یونان می‌گوید برای مذاکراتی سخت با اتحادیه اروپا آماده شده است

در پی بی نتیجه ماندن روند مذاکرات یونان و وزرای دارایی اتحادیه اروپا بر سر طرح حمایت مالی از یونان، یانس واروفاکیس وزیر دارایی این کشور اعلام کرده که او آماده است "هر کاری لازم باشد" برای رسیدن به توافق در این مورد انجام دهد.

او درحالی چنین اظهار نظر می کرد که پیشتر با "مضحک" توصیف کردن بسته حمایت مالی اتحادیه اروپا آن را "غیرقابل قبول" دانسته و رد کرده بود.

او گفت که آماده است توافقی با اتحادثه اروپا امضا کند اما تحت شرایطی متفاوت.

اما سرپرست تیم مذاکره کننده اتحادیه اروپا هشدار داد که فقط چند روز وقت برای این کار باقی مانده است.

جرون دیسلبلوم گفت که اکنون وقت آن است که "یونان تصمیم بگیرد" آیا این کمک را می خواهد یا نه.

او گفت که ترجیح می دهد این برنامه تمدید شود و به عقیده او این کار عملی است.

طرح حمایت یا نجات مالی یونان روز ۲۸ فوریه منقضی می شود و هر گونه توافقنامه تازه باید به تایید دولت ها برسد بنابراین وقت زیادی باقی نمانده است.

وزیران اقتصاد اتحادیه اروپا روز دوشنبه در بروکسل تشکیل جلسه دادند تا تغییر شرایط بازپرداخت وام یونان را بررسی کنند.

صندوق بین‌المللی پول و اتحادیه اروپا می گویند که نباید در شرایط بازپرداخت وام ۲۴۰ میلیارد یورویی (۲۷۲ میلیارد دلار) یونان تغییری ایجاد شود.

مقام‌های یونان گفتند که امروز هیچ توافقی صورت نگرفت اما مذاکرات ادامه خواهد یافت.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام دولت یونان گزارش داده: "پافشاری برخی افراد بر اجرای تعهدات پیشین یونان در بازپرداخت وام، غیرمنطقی و غیرقابل پذیرش است."

این مقام یونان هشدار داد: "کسانی که مدام به این بحث قدیمی برمی گردند، فقط وقت خود را تلف می کنند و در این شرایط هیچ امروز توافقی صورت نمی گیرد."

هر توافق تازه بر سر ایجاد تغییر در بسته حمایت مالی اتحادیه اروپا باید به تایید دولت‌های اروپایی برسد و خزانه دولت یونان بدون حصول توافقی تازه، احتمالا خالی می‌شود.

حق نشر عکس Reuters
Image caption یونان می‌‎گوید شرایطی که اتحادیه اروپا برای پرداخت وام به این کشور در نظر گرفته "مضحک" و "غیرعقلانی" است

ولفگانگ شویبله وزیر دارایی آلمان پیشاپیش گفته بود که درباره حصول توافق تازه با یونان خوش‌بین نیست.

به گفته آقای شویبله، "مشکل این است که یونان برای مدت زمانی طولانی به تعهداتش عمل نکرده و حالا هیچکس حاضر نیست که بدون دریافت ضمانت به این کشور پول بدهد."

با این حال، میشل ساپن وزیر اقتصاد فرانسه گفته است که رهبران اروپایی باید تغییرات سیاسی به وجود آمده در آتن را در تصمیم‌گیری‌های خود در نظر بگیرند.

آقای ساپن پس از ورود به بروکسل از مقام‌های یونان خواست که با تمدید مهلت وام کنونی موافقت کنند تا زمان برای مذاکره درباره تغییر شرایط بازپرداخت آن فراهم شود.

یونان تلاش دارد تا موافقت دیگر دولت‌های اروپایی را برای تغییر شرایط بازپرداخت وام خود جلب کند و تاکنون حاضر به تمدید مدت زمان بازپرداخت بدهی هایش نشده است.

'مذاکرات دشوار'

آلکسیس سیپراس نخست وزیر یونان به مجله اشترن چاپ آلمان گفته است که دولت نوپای او برای ایجاد اصلاحات و رفع سوء مدیریت‌های پیشین به زمان نیاز دارد.

آقای سیپراس گفته است: "انتظار دارم مذاکراتی دشوار در پیش باشد، اما خوشبین هستم. قول می دهم که در شش ماه آینده با یک یونان کاملا متفاوت مواجه شوید."

یونان در این مذاکرات خواهان دریافت وامی تازه از اتحادیه اروپا است تا امور مخارج این کشور را برای شش ماه دیگر اداره کند و بتواند در موعد مقرر قسط هفت میلیارد یورویی (هشت میلیارد دلار) خود را به این اتحادیه بپردازد.

بخش دوم درخواست یونان، ایجاد تغییر در شرایط بازپرداخت کل بدهی‌ این کشور به اتحادیه اروپاست.

هفته گذشته در یونان دو نظر سنجی انجام شد که بر اساس آنها بیش از دو سوم افکار عمومی از مواضع دولت آقای سیپراس حمایت می کنند.

بنا به این نظرسنجی ها، ۷۹ درصد یونانی ها از سیاست‌های دولت تازه این کشور پشتیبانی می کنند و ۷۴ درصد معتقد بودند که استراتژی این کشور در مذاکرات با اتحادیه اروپا موفق می شود.

مطالب مرتبط