آلمان بابت خسارات جنگ جهانی دوم به یونان بدهکار است؟

حق نشر عکس BBC World Service

دولت یونان تهدید کرده که املاک آلمان را به تلافی خسارت‌های جنگ جهانی دوم ضبط می‌کند.

اما آیا آلمان اصلا به یونان بدهکار است؟ این بدهکاری‌ برای چیست؟

پایه و اساس مطالبات چیست؟

اشغال یونان توسط نازی‌ها طی سال‌های ۴۴-۱۹۴۰ یکی از وحشیانه‌ترین رخدادهای جنگ بود که به مرگ حدود ۲۵۰ هزار نفر منجر شد. عامل مرگ بیشتر این افراد گرسنگی بود.

از جمله کشتارهای زمان اشغال می‌توان به واقعه کالاوریتا اشاره کرد که در آن ۵۰۰ نفر کشته شدند. موضوعی که الان مورد بحث است قتل ۲۱۸ غیرنظامی در سال ۱۹۴۴ در روستای دیستومو است. بر اساس رایی که در سال ۲۰۰۰ از طرف دیوان عالی یونان صادر شد، آلمان باید ۲۸ میلیون یورو به اقوام کشته‌شدگان بپردازد، ولی این رای اجرایی نشد و در سال‌های بعد هم بررسی پرونده در دادگاه‌های بین‌المللی به بن‌بست کشیده شد.

نیکوس پاراسکووپولوس، وزیر دادگستری یونان، برای اجرایی کردن این حکم اعلام آمادگی کرد است.

اهمیت فعلی آن در چیست؟

حق نشر عکس BBC World Service

آلکسیس سیپراس، نخست‌وزیر یونان، به پارلمان این کشور گفته است که خود را موظف به پیگیری مساله خسارات جنگی می‌داند. او در ابتدای دوره نخست‌وزیری خود با نثار دسته گل بر یادمان قربانیان سربازان آلمانی در آتن مشخص کرد که از چه زاویه‌ای به این مسائل نگاه می‌کند.

اما دشمن زمان جنگ یونان حالا مهم‌ترین طلبکارش است.

روابط یونان و آلمان به دلیل بحران مالی در سال‌های اخیر خراب شده. آلمان یکی از شرکای اصلی برنامه کمک‌های مالی حوزه یورو است که در سال ۲۰۱۰ شروع شد.

دولت چپ‌گرای یونان می‌گوید که تدابیر ریاضتی باید کاسته شوند ولی آلمان با این خواسته مخالف است. برنامه کمک‌های مالی یونان، به ارزش ۲۴۰ میلیارد یورو، ماه گذشته و در پی مذاکراتی نفس‌گیر با طلبکارانش برای چهار ماه تمدید شد.

پرداختی‌های آلمان چقدر بوده؟

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption یادمانی که در آتن برای صدها یونانی اعدام‌شده توسط نیروهای اشغالگر نازی ساخته شده

برلین ۱۱۵ میلیون مارک غرامت در سال ۱۹۶۰ به آتن پرداخت کرد. این تنها بخش کوچکی از خواسته‌های یونان بود ولی به شرط صرف‌نظر یونان از باقی مطالباتش پرداخت شد. به گفته یونان مطالبات اصلی در توافق ۱۹۶۰ منظور نشده، از جمله پرداخت غرامت بابت تخریب زیرساخت‌ها، جنایت‌های جنگی و بازپرداخت وامی که به اجبار از یونان اشغالی گرفته شده بود.

آلمان اصرار دارد که مساله غرامت‌ها پیش از اتحاد مجدد آلمان در سال ۱۹۹۰ به شکل حقوقی و سیاسی حل شده بود و از این‌که یونان در جریان پیوستن به حوزه یورو در این باره مذاکره نکرد ابراز تعجب می‌کند.

مطالبات فعلی یونان چقدر است؟

محرمانه است ولی، بر اساس تخمین‌های قبلی، مطالبات آتن شاید به ۱۶۲ میلیارد یورو برسد: ۱۰۸ میلیارد یورو بابت تخریب زیرساخت‌ها و ۵۴ میلیارد یورو بابت آن وام اجباری.

حق نشر عکس BBC World Service

چگونه می‌شود این پول‌ها را پس گرفت؟

بر اساس رای دیوان عالی، یونان می‌تواند اموال آلمان را بابت غرامت ضبط کند ولی میکائیلیس استافوپولوس، وزیر دادگستری وقت، آن را اجرایی نکرد.

در میان دارایی‌های احتمالی می‌توان از املاک مدرسه باستان‌شناسی آلمان و مؤسسه فرهنگی گوته نام برد.

مطالب مرتبط