دعوای حقوقی آرژانتین علیه شرکت‌های بریتانیایی برای حفاری نفتی در جزایر مورد اختلاف

حق نشر عکس EPA

آرژانتین علیه سه شرکت بریتانیایی و دو شرکت آمریکایی به خاطر حفاری‌های نفتی در نزدیکی جزایر فالکلند وارد دعوای حقوقی شده است.

شرکت نفت و گاز فالکلند، نفت پریمیر، روکوپر، ادیسون اینترنشنال و نوبل انرژی، شرکت‌هایی هستند که آرژانتین از آنها شکایت دارد.

دانیل فیلموس، وزیر آرژانتین در امور این جزایر، (که در آرژانتین به آنها مالویناس گفته می‌شود) این مطلب را در لندن اعلام کرد.

او به بی‌بی‌سی گفت این شرکت‌ها در حال "اقدامات غیرقانونی در قلمرو آرژانتین بوده‌اند. می‌خواهم برای روسای این شرکت‌ها و افکار عمومی بریتانیا این را روشن کنم که آرژانتین از همه پتانسیل‌های قانونی استفاده می‌کند تا نگذارد این کشورها ثروتی را که به ۴۰ میلیون آرژانتینی تعلق دارد ببرند."

آرژانتین و بریتانیا بر سر مالکیت جزایر فالکلند/مالویناس، در جنوب غربی اقیانوس اطلس، با هم اختلاف دارند. این اختلاف در سال ۱۹۸۲ و با پیاده شدن نیروهای آرژانتینی در این جزایر به جنگی کوتاه بین دو کشور منجر شد که ۶۵۵ سرباز آرژانتینی و ۲۵۵ سرباز بریتانیایی در آن کشته شدند.

ساکنان فالکلند بریتانیایی هستند.

وزیر آرژانتین در امور این جزایر گفت: "منطقه‌ای که در آن حفاری نفتی انجام می‌شود، همان قدری مال ما است که مرکز بوئنوس آیرس."

فیلیپ هموند، وزیر خارجه بریتانیا، در واکنش به این موضع، آرژانتین را به "قلدری" متهم کرد.

این اتفاقات پس از آن می‌افتد که سه شرکت نفتی بریتانیایی اعلام کردند که در این جزایر منابع نفتی جدیدی پیدا شده است.