یونان می‌گوید مصمم است تا پایان ماه در مورد وام‌هایش به توافق برسد

حق نشر عکس AP

یونان گفته است که می‌خواهد تا پایان ماه جاری میلادی با اعتباردهندگان بین المللی خود بر سر وام‌هایش به توافق برسد.

در حالی که به نظر می رسد پول چندانی در بساط این کشور نمانده گابریل ساکلاریدیس، سخنگوی دولت گفت که رسیدن به توافق "نیاز فوری" است.

یونان باید در ۵ ژوئن یک و نیم میلیارد یورو به صندوق بین المللی پول بپردازد.

هفته گذشته دولت یونان برای پرداخت ۷۵۰ میلیون یورو بهره بدهی های وام های موجود دست به ذخایر خود در صندوق بین المللی پول زد.

گابریل ساکلاریدیس گفت: "نیاز فوری به توافق وجود دارد، به همین خاطر است که ما در باره حل و فصل مسائل بحرانی نقدینگی در پایان ماه صحبت می کنیم."

دولت یونان، اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول چهار ماه است برای نزدیک شدن مواضعشان بر سر پرداخت بدهی ها، اعطای وام و اصلاحات تلاش می کنند.

اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول می گویند که این اصلاحات اقتصادی باید قبل از دریافت ۷.۲ میلیارد یورو از برنامه کمک‌های مالی به این کشور انجام شود.

پیش‌شرط آن ها برای پرداخت این مبلغ پاسخ مثبت یونان به درخواست‌هایشان مبنی بر اصلاحات بیشتر، افزایش مالیات‌ها و کاهش هزینه‌های دولت است.

بن بست در مذاکرات به نگرانی های تازه در مورد امکان تمام شدن پول نقد یونان دامن زده است.

گمانه زنی هایی وجود داشته که یونان نتواند یک و نیم میلیارد یورو از وام خود را در مهلت تعین شده پرداخت کند.

انتظار می رود که یونان در ماه های آینده در تنگنای بازپرداخت وام های خود قرار بگیرد و در عین حال مجبور باشد پرداخت حقوق کارمندان دولت و حقوق بازنشستگی را ادامه بدهد.

مارگاریتیس شیناس، سخنگوی کمیسیون اتحادیه اروپا از تعهد دولت یونان برای به نتیجه رساندن مذاکرات استقبال کرد، اما گفت: "به زمان و تلاش بیشتری برای کم کردن فاصله در مسائل باقی مانده در مذاکرات نیاز است".

او افزود: "تماس های سازنده ادامه دارد و پیشرفتهایی حاصل می شود ولی هنوز هم با سرعتی آهسته."

او تایید کرد که موضوع یونان به احتمال زیاد یکی از موضوعات اصلی گفتگوها در اجلاس سران اتحادیه اروپا در چهارچوب برنامه موسوم به مشارکت شرقی در این هفته در ریگا، پایتخت لتونی خواهد بود.

مطالب مرتبط