نامه شش نماینده مجلس به روحانی: به اقشار کم‌درآمد کارت هوشمند غذایی بدهید

بنزین حق نشر عکس MEHR
Image caption دولت ایران اخیرا قیمت بنزین را یکسان کرد

شش نماینده مجلس ایران در نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی، ضمن انتقاد از افزایش اخیر قیمت سوخت و نان، در مورد رکود اقتصادی طولانی در کشور هشدار داده‌اند و خواهان دادن سهمیه غذایی به گروه‌های کم درآمد شده‌اند.

در این نامه آمده که اعلام بی مقدمه و غافلگیرانه افزایش قیمت ها به نحوی که در مورد سوخت و نان عمل شد، باعث بی ثباتی بازار و آسیب رسیدن به اعتبار دولت می شود و در نتیجه نرخ سرمایه گذاری و رشد تولید کاهش می یابد.

نمایندگان امضاءکننده این نامه، نوشته اند که اعلام چنین تصمیم هایی با زمینه سازی قبلی، با "احترام و تکریم مردم" سازگارتر است.

این نامه را احمد توکلی، الیاس نادران، غلامرضا مصباحی مقدم، محمدرضا پورابراهیمی، جعفر قادری و محمدمهدی مفتح امضاء کرده اند که متخصصان اقتصاد هستند.

راه حل

این نمایندگان از دولت انتقاد کرده اند که دلیل تصمیم خود مبنی بر افزایش قیمت سوخت و نان را جبران کسری بودجه اعلام کرده است.

به نوشته آنها، راه حل کسری بودجه، افزایش درآمد و کاهش هزینه هاست، اما دولت حاضر نیست برای شناسایی خانوارهای پردرآمد و حذف یارانه نقدی آنها، از اطلاعات حساب بانکی شهروندان استفاده کند.

نمونه دیگری که مورد انتقاد این نمایندگان قرار گرفته، افزایش تعرفه پزشکان متخصص در جریان اجرای طرح سلامت است که به گفته آنها توقع سایر کارکنان دولت را برای افزایش حقوق و دستمزد بالا می برد.

نمایندگان منتقد نوشته اند که در هر دو مورد، سیاست دولت موجب رضایت ثروتمندان و به زیان عموم مردم بوده است.

آنها توصیه کرده اند که دولت با استفاده از اطلاعات حساب بانکی افراد، ثروتمندان را شناسایی کند تا بتواند علاوه بر کاهش هزینه از طریق حذف یارانه نقدی آنها، با دریافت مالیات واقعی از این افراد بر درآمدهای خود بیفزاید.

این نمایندگان همچنین از دولت خواسته اند که تعرفه های پزشکی را به وضعیت قبلی بازگرداند و سپس این تعرفه ها را به نفع پزشکان عمومی و کادر درمانی "تعدیل" کند، یعنی افزایش دهد.

توصیه دیگر امضاءکنندگان نامه این است که بر سوخت، مالیات تصاعدی وضع شود، اما مصارف عمومی از این مالیات معاف شوند و کنترل شدیدی بر این فرآیند اعمال شود.

در مورد قیمت گاز خانگی هم به دولت توصیه شده است که نرخ را به صورت تصاعدی افزایش دهد تا فشار قیمت بر پرمصرف ها باشد.

شش نماینده امضاءکننده نامه در پایان نوشته اند: "رکود موجود حداقل چند سال به طول خواهد انجامید. در این دوره زندگی برای دسته ای از مردم بسیار سخت خواهد بود. این مسئله ابعاد انسانی، اجتماعی، سیاسی و امنیتی دارد. در گستراندن چتر حمایتی برای این اقشار از طریق کارت هوشمند غذایی تردید نکنید".

آنها به عنوان نمونه به اجرای این روش در ایالات متحده آمریکا اشاره کرده اند و نوشته اند که مجلس آماده است برای "کاهش رنج معیشتی مردم" با دولت همکاری کند.

حق نشر عکس MEHR