سقف تولید اوپک ۳۰ میلیون بشکه باقی ماند

حق نشر عکس Reuters
Image caption عبدالله بدری، دبیر کل اوپک،گفت هنوز زود است تا درباره افزایش صادرات نفت ایران صحبت شود

وزرای نفت کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) در جلسه امروز (جمعه ۵ ژوئن) با حفظ سقف تولید این سازمان به میزان ۳۰ میلیون بشکه‌ نفت در روز تا شش ماه آینده موافقت کردند.

عبدالله بدری، دبیر کل اوپک در کنفرانسی خبری که پس از نشست امروز برگزار شد گفت که هنوز زود است تا درباره افزایش صادرات نفت ایران صحبت شود.

اشاره آقای بدری به صحبت های بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران بود که گفته بود اوپک باید برای افزایش صادرات نفت ایران پس از برداشته شدن تحریم ها جا باز کند.

دبیر کل اوپک گفت در توانایی ایران برای افزایش تولید نفت شکی وجود ندارد، اما هنوز وقت صحبت در این باره نیست.

حق نشر عکس AFP
Image caption بیژن زنگنه که در جمع خبرنگاران در وین صحبت می کرد گفت که ایران از قیمت فعلی نفت "راضی نیست"

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران هم در پایان نشست امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به تصمیم اوپک در حفظ تولید ۳۰ میلیون بشکه نفت گفت که این نتیجه قابل انتظار بود.

پیشتر آقای زنگنه گفته بود که اکثر اعضای اوپک قیمت ۷۵ دلار برای هر بشکه را قیمتی "منصفانه" می دانند.

قیمت نفت خام برنت که در ماه ژانویه سال جاری به ۴۵ دلار در هر بشکه یعنی پایین ترین رقم در شش سال اخیر رسیده بود، هفته پیش به حدود ۶۵ دلار رسید، هرچند طی هفته جاری ۵ درصد از بهای آن کاسته شد.

امیر پایور خبرنگار بخش فارسی بی بی سی درباره واکنش بازار به تصمیم اوپک گفت که پس از اعلام نتیجه مذاکرات امروز قیمت نفت تقریبا ۸۰ سنت افزایش یافت. اما او در عین حال تاکید کرد که باید منتظر واکنش بازار در آمریکا و آسیا بود.

حق نشر عکس AP
Image caption علی النعیمی، وزیر نفت عربستان گفت که شرایط فعلی رو به بهبودی است

علی النعیمی، وزیر نفت عربستان سعودی هم در پایان نشست امروز گفت که اوپک تصمیم گرفته تا تغییری در میزان تولید ندهد. او پیشتر درجمع خبرنگاران گفت: "شرایط رو به بهبودی است و ما امیدواریم که این روند ادامه یابد."

وزیر نفت عربستان همچنین گفت چنانچه قیمت ها همانطوری که هست باقی بماند، تولید نفت از میادینی که استخراج نفت از آنها پرهزینه است، کاهش خواهد یافت.

وزیر نفت عربستان گفت که نشست بعدی اعضای اوپک در دسامبر سال جاری خواهد بود.

قبل از برگزاری نشست امروز عادل عبدالهادی، وزیر نفت عراق نسبت به افزایش قیمت و تقاضای نفت ابراز امیدواری کرد.

سهیل بن محمد المزروعی، وزیر نفت امارات متحده عربی هم گفته بود که ایجاد توازن در بازارهای نفتی نیازمند زمان است. به گفته وزیر نفت امارات تصمیمی که اوپک در نوامبر سال گذشته میلادی (۲۰۱۴) درباره میزان تولید گرفت، تصمیمی درست بود.