بانک مرکزی اروپا با افزایش وام اضطراری به بانک‌های یونان موافقت کرد

حق نشر عکس AFP

بانک مرکزی اروپا با افزایش وام اضطراری به بانک‌های یونان موافقت کرده است.

تقاضا برای اعطای وام اضطراری پس از آن صورت گرفت که مردم یونان بخشی از سپرده‌های خود را از بانک‌ها بیرون کشیده‌اند.

سپرده‌گذاران یونانی از آن نگرانند که با حل نشدن بحران بدهی این کشور و در نتیجه آن، احیای واحد پول ملی یونان، سپرده‌های آنها از واحد پول اروپایی، یورو، به دراخما تغییر کند.

پیشتر، الکسیس سیپراس، نخست وزیر یونان نسبت به حل بحران بدهی این کشور ابراز خوشبینی کرد و گفت برای این بحران راه حلی پیدا خواهد شد.

آقای سیپراس که به سن پترزبورگ روسیه سفر کرده، امروز، جمعه، ٢٩ خرداد (١٩ ژوئن)، اظهارات کسانی را که حل بحران بدهی این کشور را ناممکن دانسته و از خروج یونان از اتحادیه اروپا سخن گفته‌اند، نادرست خواند.

با آنکه بانک مرکزی اروپا موافقت کرده که پول سپرده‌گذاران را جایگزین کند، برخی از گزارش‌ها حاکی از آن است که میزان این وام اضطراری تنها تا حدی است که این بانک‌ها بتوانند تا پایان ساعات کاری روز دوشنبه به کارشان ادامه بدهند.

سران کشورهای منطقه یورو قرار است روز دوشنبه برای بررسی بحران مالی یونان جلسه داشته باشند.

نشست روز گذشته وزرای اقتصاد اروپا بدون نتیجه‌ای درباره بحران بدهی‌‌های یونان پایان گرفت.

طبق توافق یونان با نهادهای مالی بین‌المللی، این کشور باید تا پایان ماه ژوئن اقساط بدهی‌های خود به مبلغ ١ میلبارد و ششصد میلیون یورو به صندوق بین‌المللی پول و ٧ میلیون و دویست میلیون دلار به بانک مرکزی اروپا پرداخت کند اما برای پرداخت این مبالغ به دریافت اعتبار از وام دهندگان خارجی نیاز دارد.

در عین حال، وام دهندگان گفته‌اند تنها به شرطی حاضر به تامین این مبلغ هستند که دولت یونان به خواسته‌های آنان در مورد "اصلاحات مالی" شامل تشدید برنامه ریاضت اقتصادی تن در دهد.