وزیر تجارت ایران: خصوصی‌سازی فرصت مناسبی برای سرمایه‌گذاران خارجی است

حق نشر عکس AP

محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران، در نشستی در وین گفت که با رفع تحریم‌های هسته‌ای، شرکت‌های خارجی می‌توانند از خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی در ایران سهم ببرند.

او، امروز جمعه ۲ مرداد/۲۴ ژوئیه، در کنفرانس 'تجارت و سرمایه گذاری ایران و اروپا' در وین، با اشاره به "اصلاح قوانین سرمایه‌گذاری خارجی" و رفع تحریم‌ها در ماه‌های آینده گفت: "خصوصی سازی فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران خارجی و بومی را جهت شرکت در زمینه‌هایی مانند خودرو، فولاد، تولید برق و بسیاری دیگر فراهم می‌سازد."

آقای نعمت‌ زاده گفت شرکت ملی نفت ایران خصوصی نمی‌شود اما بخشی از شرکت‌های پتروشیمی و پالایشگاه‌ها فروخته خواهند شد.

ایران و قدرت‌های جهان ده روز پیش پس از بیشتر از یک دهه اختلاف به توافقی جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران رسیدند که مطابق آن در مقابل اعمال محدودیت‌هایی بر برنامه هسته‌ای ایران، بخش عمده‌ای تحریم‌های وضع‌شده علیه این کشور رفع می‌شود.

دولت ایران امیدوار است که با رفع تحریم‌ها در ماه‌های آینده بخشی از مشکلات اقتصاد ایران برطرف شود.

وزیر تجارت ایران در وین گفت که امیدوار است سه ماه پس از برداشته شدن تحریم‌ها ایران به سوئیفت یا شبکه بین‌المللی انتقالات بانکی بازگردد. تحریم‌های بانکی آمریکا و اتحادیه اروپا ایران را مجبور به خروج از سوئیفت کرده بود و این مساله نظام بانکی ایران را در تنگنا قرار داده بود.

او گفته حجم ذخایر خارجی ایران بین ۱۱۵ تا ۱۲۵ میلیارد دلار است. به گفته آقای نعمت‌زاده ذخایر بانک مرکزی، حاصل از فروش نفت و گاز، بین ۹۰ تا ۱۰۰ میلیارد دلار و موجودی صندوق توسعه ملی نیز بین ۲۰ تا ۲۵ میلیارد دلار است. همچنین برخی شرکت‌های دولتی دارایی‌هایی به ارزش ۵ تا ۱۰ میلیارد دلار خارج از ایران دارند.

آقای نعمت‌زاده در بخش دیگری از صحبت‌هایش گفته است دولت سعی می‌کند مشارکت سپاه پاسداران را به پروژه‌هایی محدود کند که بخش خصوصی به آنها علاقه ندارد.

کنفرانس 'تجارت و سرمایه گذاری ایران و اروپا' از روز گذشته در وین آغاز شده است و مقام‌های اقتصادی و نفتی ایران از این طریق در تلاشند سرمایه‌گذاران خارجی را به فعالیت در ایران جلب کنند.