رنو 'در حال مذاکره برای خرید بخشی از پارس خودرو است'

حق نشر عکس AP
Image caption یکی از نمایندگی‌های فروش محصولات رنو در شمال تهران

یکی از مدیران شرکت پارس‌خودروی ایران از تلاش شرکت فرانسوی رنو برای خرید بخشی از سهام پارس‌خودرو خبر داده است.

به گزارش روزنامه وال‌استریت ژورنال، ناصر آقامحمدی، مدیرعامل شرکت پارس‌خودرو در همایش اقتصادی ایران و اروپا در وین گفت که شرکت خودروسازی رنو در حال مذاکره برای خرید کمتر از نصف سهام پارس‌خودرو است.

سخنگوی رنو حاضر به اظهار نظر درباره این موضوع نشده، اما وال‌استریت ژورنال به نقل ازمنابع خود گزارش داده که مدیران رنو از مدت‌ها پیش منتظر رفع تحریم‌های ایران برای سرمایه‌گذاری بیشتر در پارس خودرو بوده‌اند.

با اعلام توافق جامع هسته‌ای میان ایران و قدرت‌های جهانی - که بر اساس آن تحریم‌های اتمی به ازای محدودیت در برنامه هسته‌ای ایران لغو می‌شود - گزارش‌های زیادی از تمایل شرکت‌های خارجی به سرمایه‌گذاری در ایران منتشر شده است.

______________________________________________

ضرر تحریم ایران برای رنو

توقف تدریجی فعالیت رنو در ایران بعد از تشدید تحریم‌های آمریکا علیه صنعت خودروسازی ایران باعث شد که درآمد خالص این شرکت در شش ماه اول سال ۲۰۱۳ بیش از ۵۰۰ میلیون یورو افت کند. فروش خودروهای ساخت رنو در ایران که قبل از اثر کردن تحریم‌ها به بیش از ۱۰۰ هزار دستگاه می‌رسید، در سال ۲۰۱۳ میلادی تا حدود ۳۶ هزار دستگاه کاهش یافت.

+بیشتر بخوانید: یک سال بعد از 'ضرر ایران'، ارزش سهام رنو ۲۰ برابر شد

______________________________________________

محمدرضا نعمت‌زاده، وزیر صنعت، معدن و تجارت ایران روز جمعه ۲۴ ژوئیه در همایش اقتصادی ایران و اروپا در وین گفت که با رفع تحریم‌های هسته‌ای، شرکت‌های خارجی، از جمله شرکت‌های فعال در حوزه خودروسازی، می‌توانند از خصوصی‌سازی شرکت‌های دولتی در ایران سهم ببرند.

شرکت‌های فرانسوی رنو و پژو پیش از تحریم‌ها فعالیت‌های تجاری گسترده‌ای در ایران داشتند، از جمله این شرکت‌ها هستند.

شرکت پژو در سال ۲۰۱۲ رسما به فعالیت خود در ایران پایان داد. رنو با وجود حفظ شریک تجاری در ایران به شدت سطح تولید خود را در ایران کاهش داد و به دلیل تحریم‌ها نتوانست صادرات قطعات خودرو را به ایران ادامه دهد.

گزارش وال‌استریت ژورنال می‌گوید شرکت رنو همچنین در پی خرید کارخانجات مونتاژ قطعات متعلق به گروه خودروسازی سایپا، شرکت مادر پارس‌خودرو است.

مطالب مرتبط