شرکت پژو: احساسات ضدفرانسوی بر سرمایه‌گذاری ما در ایران تاثیر منفی دارد

حق نشر عکس FARS

همزمان با سفر لوران فابیوس، وزیر خارجه فرانسه، به ایران و اعتراض عده‌ای از محافظه‌کاران ایران به سفر او، شرکت خودروسازی پژو اعلام کرده که احساسات ضدفرانسوی ممکن است به مذاکرات با ایران خودرو برای سرمایه‌گذاری دوباره در ایران ضربه بزند.

پژو، که پیش از اعمال تحریم‌ها در کنار رنو حضور پررنگی در بازار خودروی ایران داشت، پیشنهادهایی را برای بازگشت به ایران به شرکت ایران خودرو ارائه کرده است.

اما به گزارش رویترز کارلوس تاوارز، مدیرعامل پژو، گفته است: "مذاکرات در فضایی که تا حدی نسبت به فرانسه خصمانه است انجام می‌گیرد."

در جریان مذاکرات هسته‌ای اخیر ایران و کشورهای ۱+۵ فرانسه در مقاطعی سخت‌ترین مواضع را در قبال ایران گرفت. با این حال پس از توافق هسته‌ای این کشور به دنبال تقویت روابط اقتصادی خود با ایران است.

وزیر خارجه فرانسه امروز در تهران گفت کشورش از جمله مایل است در زمینه خودروسازی و هواپیماسازی با ایران همکاری کند. حضور او در تهران با اعتراض گروهی از محافظه‌کاران همراه شد. بیشتر بخوانید

مدیرعامل پژو گفته است که به هر حال این شرکت گفتگوهایش برای بازگشت به ایران را، از جمله با شرکای احتمالی به جز ایران خودرو، ادامه خواهد داد.

به گزارش رویترز پیش از تحریم‌ها دو خودروی پژو ۴۰۵ و پژو ۲۰۶، ساخت ایران خودرو سهمی نزدیک به ۳۰ درصد بازار ایران را داشتند. سهم رنو نیز به چیزی حدود ۵ درصد بازار می‌رسید.

پیش از سفر وزیر خارجه فرانسه به تهران، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری آن کشور گفته بود که نحوه پذیرایی از آقای فابیوس آزمونی برای سنجش رفتار جمهوری اسلامی است.