پارلمان یونان توافقنامه دریافت کمک مالی از حوزه یورو را تصویب کرد

حق نشر عکس Reuters
Image caption سیپراس خواستار سرعت عمل پارلمان در تصویب توافقنامه با حوزه یورو شده است

صبح جمعه، ۲۳ مرداد (۱۴ اوت)، پارلمان یونان توافقنامه دولت و کشورهای حوزه یورو جهت دریافت کمک مالی را تصویب کرد. ۲۲۲به این سند ۴۰۰ صفحه‌ای، ۲۲۲ نماینده رای مثبت، ۶۴ نماینده رای منفی و ۱۱ نماینده رای ممتنع دادند.

با وجود درخواست الکسیس سیپراس، نخست وزیر، شماری از اعضای حزب حاکم با این توافقنامه مخالفت کرده و به آن رای منفی دادند اما حمایت نمایندگان احزاب مخالف به تصویب آن منجر شد. توافقنامه دولت یونان و حوزه یورو ساعاتی قبل از تشکیل جلسه وزیران کشورهای وام‌دهنده برای تایید این توافقنامه به تصویب پارلمان رسید.

جلسه پارلمان روز گذشته آغاز شد و در طول شب ادامه یافت. الکسیس سیپراس، نخست وزیر، در سخنانی که با اعتراضات تند شماری از نمایندگان از جمله بعضی از نمایندگان حزب حاکم سیریزا همراه بود، خواستار تصویب این توافقنامه شد. وی گفت که لازم است این توافقنامه به سرعت تصویب و اجرایی شود زیرا ادامه فعالیت دولت و بازگشت شرایط عادی به اقتصاد یونان بدون دریافت کمک از کشورهای عضو حوزه یورو امکانپذیر نخواهد بود.

این توافقنامه شامل دریافت کمک‌های مالی به ارزش ۸۵ میلیارد یورو (حدود ۹۳ میلیارد دلار) طی سه سال آینده است و در برابر تعهد دولت به اجرای یک رشته سیاست‌های سختگیرانه اقتصادی، شامل افزایش مالیات به ویژه مالیات غیرمستقیم، کاهش هزینه‌های دولتی و اصلاحات اقتصادی مورد نظر وام‌دهندگان در اختیار دولت قرار خواهد گرفت. این اصلاحات شامل افزایش کارآیی نظام مالیاتی، مبارزه با فساد و به خصوص ایجاد فضای بهتری برای فعالیت بخش خصوصی است.

دریافت این وام به دولت کمک خواهد کرد تا ضمن عمل به تعهدات مالی خود به ویژه در قبال بازپرداخت دیون خارجی دولت، اطمینان سرمایه‌گذاران خارجی در مورد بازگشت ثبات به اقتصاد این کشور را تا حدودی احیا کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پارلمان یونان سرانجام به توافقنامه مورد نظر دولت رای داد

آقای سیپراس گفت که بدون دریافت این کمک، اقتصاد یونان گرفتار بحران دایمی خواهد بود و افزود که با اینکه از شرایطی که براساس این سند قبول کرده رضایت ندارد، اما چاره دیگری جز موافقت با خواست کشورهای حوزه یورو نداشته است.

حزب سیریزا که در اصل، ائتلافی از احزاب نسبتا تندرو چپ است، در انتخابات پارلمانی ژانویه سال جاری با برنامه‌ای حاوی مخالفت با رویکرد دولت سابق در پذیرش شرایط وام‌دهندگان خارجی به قدرت رسید و در ماه‌های بعد، کوشید در مذاکره با کشورهای عضو حوزه یورو، به ویژه آلمان و فرانسه به عنوان کمک‌دهندگان اصلی به یونان، شرایط سهل‌تری را به آنها بقبولاند.

تلاش وی در این زمینه موفقیت‌آمیز نبود و او سرانجام در ماه ژوئیه پس از یک دوره مذاکرات دشوار، توافقنامه‌ای را امضا کرد که شرایط آن به گفته برخی از منتقدان دولت، از شرایط قبلی وام‌دهندگان هم سختگیرانه‌تر بوده است. به گفته ناظران، به نظر می‌رسید که هدف اولیه نخست وزیر یونان، فرسایش طرف مقابل از طریق تداوم مذاکرات و اصرار بر مواضع خود بود با این فرض که کشورهای بزرگ حوزه یورو به هیچوجه مایل نیستند یونان از این حوزه خارج شود. ظاهرا در جریان مذاکرات بین دو طرف مشخص شد که این تاکتیک کارآیی ندارد.

حق نشر عکس EPA
Image caption سیپراس با خطر دست رفتن حمایت برخی از همکاران خود مواجه است

در جریان مذاکرات پارلمانی، برخی از اعضای حزب سیریزا نخست وزیر را به خیانت به تعهدات انتخاباتی حزب متهم کرده و گفتند که این توافقنامه را قابل قبول نمی‌دانند. به گفته آنان، خروج یونان از حوزه یورو و بازگشت به پول ملی آن کشور راه حلی به مراتب مطلوب‌تر بوده و به نفع یونانیان تمام می‌شد. نخست وزیر این نظر را مردود دانسته و گفت که خروج یونان از حوزه یورو قابل قبول نیست.

انتظار می‌رفت که توافقنامه کنونی با حمایت احزاب مخالف به تصویب برسد. به این ترتیب، این امکان وجود دارد که برخی از اعضای تندروتر حزب حاکم، از جمله طرفداران پاناگیوتیس لافازانیس، وزیر نیرو، در صدد انشعاب از این حزب و تشکیل حزب جدیدی برآیند هر چند او تا کنون چنین احتمالی را مردود دانسته است. در حال حاضر، دوازده تن از سیاستمداران یونانی گفته‌اند که به زودی یک حزب مخالف سازش با حوزه یورو را تشکیل خواهند داد.

حزب سیریزا در انتخابات پارلمانی ماه ژانویه دو کرسی کمتر از اکثریت لازم برای تشکیل دولت به دست آورد و ناگزیر شد با یک حزب راستگرای مخالف شرایط مورد نظر حوزه یورو ائتلاف کند. با توجه به تغییر سیاست دولت در قبول توافقنامه و همچنین شکاف درونی حزب حاکم، ممکن است آقای سیپراس ناگزیر شود به زودی انتخابات پارلمانی جدید را برگزار کند. برخی از ناظران گفته‌اند که بعید نیست این انتخابات بسیار زود و شاید ماه آینده برگزار شود.

مطالب مرتبط