سقوط شاخص سهام در اطراف جهان به دلیل نگرانی از اقتصاد چین

حق نشر عکس epa

با ادامه نگرانی ها در مورد سیر نزولی اقتصاد چین که سرمایه گذاران را بیمناک کرده، بازارهای بورس در سراسر جهان به شدت افت کرده است.

روز دوشنبه بازار فوتسی ۱۰۰ لندن ۴.۶ درصد افت کرد و ۵۸۹۸.۸۷ بسته شد. بازارهای عمده فرانسه و آلمان هم به ترتیب ۵.۵ درصد و ۴.۹۶ درصد افت کرد.

میزان افت ارزش فوتسی در روز دوشنبه در مجموع نزدیک ۷۴ میلیارد پوند بود.

بازار سهام داو جونز نیویورک ابتدا ۶ درصد پایین آمد اما با جبران بخشی از این افت در پایان روز با ۳.۶ درصد افت به کار خود پایان داد.

در یک مقطع داو جونز به کمتر از ۱۶۰۰۰ رسید که اولین بار از فوریه ۲۰۱۴ بود و در همین حال بازار فناوری نزدک نیویورک ۳.۸ درصد در این روز افت کرد که خیلی بهتر از سقوط ۸ درصدی در بخشی از روز بود.

اس اند پی ۵۰۰ هم در مجموع ۳.۹ درصد در این روز پایین آمد. به این ترتیب شاخص سهام این بازار از ماه مه که رکورد ثبت کرده بود ۱۱ درصد سقوط کرده است.

پیشتر بازارهای بورس آسیا ضربه خورده بودند، به طوری که بازار کامپوزیت شانگهای ۸.۵ درصد سقوط کرد که بدترین مورد از ۲۰۰۷ است.

همه اینها به نگرانی سرمایه گذاران در سطح جهان در مورد رشد دومین اقتصاد بزرگ جهان مربوط می شود. شرایط اقتصادی چین باعث بروز نگرانی در میان کشورهای دریافت کننده سرمایه گذاری از آن کشور و همچنین صادرکنندگان عمده مواد اولیه، از جمله نفت خام به چین شده است.

حق نشر عکس epa

بانک مرکزی چین دو هفته پیش ارزش یوان، واحد پول این کشور، را پایین آورد و به این نگرانی دامن زد که سیر نزولی اقتصاد این کشور بدتر از آنچیزی است که قبلا تصور می شد.

کاخ سفید روز دوشنبه گفت که باراک اوباما رئیس جمهور این کشور در جریان تحولات بازارهای جهانی گذاشته شده است.

جاش ارنست سخنگوی کاخ سفید گفت که اقتصاد آمریکا قوی است و چین را ترغیب به ادامه اصلاحات اقتصادی کرد، از جمله حرکت به سوی سیستمی که در آن تعیین ارزش واحد پولی این کشور، یوان، بیشتر متکی بر بازار باشد نه تصمیم دولت.

ارزش واحدهای پولی و کالاها هم به سرعت در حال افت است، چون این بازارها به شدت بر تقاضای شدید از چین متکی هستند.

سرمایه گذاران تمایلی به خرید سهام نشان نمی دهد و به گفته کارشناسان فروش سهام که پیشتر در تابستان جاری شروع شده بود اکنون سرعت گرفته است.

نگرانی گسترده در میان سرمایه گذاران درباره افت شدید در آسیا را معاملات سبک در بازارهای بورس اروپا تشدید کرده چون بسیاری از سرمایه گذاران در تعطیلات به سر می برند.

کارشناسان تلاطم بیشتر در بازار را پیش بینی می کنند. به گفته آنها ممکن است چندین هفته طول بکشد تا کسانی که به دنبال خرید سهام زیر قیمت هستند وارد بازار شوند و به رشد شاخص ها کمک کنند.

شاخص سهام شانگهای در یک هفته گذشته ۱۲ درصد سقوط کرده که میزان سقوط آن از اواسط ژوئن را به ۳۰ درصد می رساند.

هدف دولت چین از کاهش ارزش یوان تقویت صادرات بود. اما سرمایه گذاران اروپا نگرانند که افت ارزش یوان باعث سخت تر شدن رقابت برای اجناس صادراتی اروپا شود.

چند روز پیش نیز اعلام شد که فعالیت بخش تولید در چین به پائین ترین سطح در شش سال اخیر تنزل کرده است.

هفته گذشته نتیجه بررسی ماهانه عملکرد بخش تولید کارخانه ای در چین نشان داد که کاهش فعالیت این بخش همچنان ادامه یافته و در ماه اوت به پایین‌ترین سطح از مارس سال ۲۰۰۹ به بعد رسیده است.

اقتصاد چین طی بیش از یک دهه گذشته از رشدی سریع برخوردار بود و حتی پس از بروز رکود جهانی، کمابیش روند رشد اقتصادی را حفظ کرده بود. با این همه، در یکی دو سال اخیر نشانه‌هایی از کاهش رشد اقتصادی در این کشور مشاهده شده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption کاهش تولید کارخانه‌ای چین تحولی نگران کننده برای اقتصاد این کشور و شرکای مالی و تجاری آن است

مطالب مرتبط