رئیس شرکت شل: پیش بینی بهبود بهای نفت دشوار است

Image caption وان بیوردن: بهای نفت خام به کمترین عدم توازن عرضه و تقاضا واکنش سریع نشان می‌دهد

بن وان بیوردن، رئیس شرکت نفتی شل گفته است که پیش‌بینی "بهبود" بهای نفت خام دشوار است.

آقای وان بیوردن که در مصاحبه با رادیو بی‌بی‌سی گفت که "عرضه و تقاضای نفت خام در بازار جهانی دستخوش نوسانان شدید است در حالیکه بهای نفت نسبت به کمترین عدم توازن بین عرضه و تقاضا واکنش سریع نشان می‌دهد."

طی یک حدود سال گذشته، بهای نفت خام تقریبا به نصف کاهش یافته به حدود ٥٠ دلار در بشکه رسیده است. اخیرا موسسه گلدمن ساکس پیش بینی کرد که ممکن است قیمت جهانی نفت تا سطح ٢٠ دلار در بشکه کاهش یابد.

رئیس شرکت شل در پاسخ به این سئوال که به نظر او روند تغییر بهای نفت خام چه خواهد بود گفت: "واقعا باید بگویم نمی‌دانم."

به گفته وی، کاهش بهای نفت ناشی از تنها چند درصد افزایش در عرضه بوده در حالیکه به دلیل اینکه تقاضا برای این محصول کشش ناپذیر است، کاهش قیمت باعث افزایش قابل توجه در تقاضا و مصرف نشده است.

در حال حاضر، شرکت شل به آرامی مرحله اولیه اکتشاف نفت در منطقه‌ای واقع در فاصله ٧٠ میلی سواحل آلاسکا را دنبال می‌کند و تمایل خود را به حفاری در منطقه قطب شمال تایید کرده است.

با وجود کاهش بهای نفت خام و ابراز نگرانی در مورد خطر آلودگی این منطقه از جهان، بن وان بیوردن گفت که کاهش بهای نفت مانند هر کالای دیگری سرانجام باعث افزایش تقاضا برای این محصول می‌شود و عرضه‌کنندگان باید جوابگوی این تقاضا باشند.

رئیس شرکت نفتی شل در مورد تاثیر استفاده از انرژی‌های تجدید پذیر گفت که انرژی خورشیدی می‌تواند به تدریج به یکی از منابع عمده تامین نیاز بشر تبدیل شود. وی افزود "من در این مورد تردید به خود راه نمی‌دهم که در سال‌های آینده، انرژی خورشیدی به ستون فقرات نظام تامین انرژی بشر دست کم در زمینه تولید برق تبدیل خواهد شد." در عین حال، به گفته او در این مدت، تقاضا برای انرژی دوبرابر می‌شود به نحوی که سوخت‌های فسیلی همچنان منبع اصلی تامین انرژی جهان باقی خواهد ماند.