پیکتی و استیگلیتز به عنوان مشاوران اقتصادی حزب کارگر بریتانیا انتخاب شدند

حق نشر عکس Getty Images
Image caption توماس پیکتی با کتاب سرمایه در قرن بیست و یکم به شهرت رسید

جرمی کوربین، رهبر جدید حزب کارگر بریتانیا، توماس پیکتی، اقتصاددان فرانسوی و نویسنده کتاب "سرمایه در قرن بیست و یکم" و جوزف استیگلیتز، اقتصادان آمریکایی و برنده نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ را به عنوان مشاوران افتصادی خود انتخاب کرد.

این دو نفر در تعیین سیاست و ایده‌های نو به جان مک دانل، وزیر دارایی دولت سایه مشورت خواهند داد.

علوه بر این دو، در کمیته مشاوران اقتصادی حزب کارگر دنی بلنچ‌فلاور، عضو سابق کمیته سیاست‌گذاری بانک انگلستان و چند استاد برجسته اقتصاد دانشگاه‌های بریتانیا هم حضور دارند.

کتاب پروفسور پیکتی که سال گذشته منتشر و در کمال تعجب در میان پرفروش‌ترین‌ها قرار گرفت، برای او شهرتی به همراه آورد که برای یک اقتصاددان و یک کتاب تخصصی اقتصادی کم سابقه بود.

او در کتاب خود به بررسی افزایش شکاف اقتصادی بین فقیر و غنی در دنیا می‌پردازد و به این نتیجه می‌رسد که در قرن بیست و یکم مثل قرن نوزدهم، سود سرمایه از نرخ رشد اقتصادی پیشی گرفته است و این به اساس جامعه دمکراتیک که شایسته سالاری است آسیب می‌زند.

برای متوقف کردن این "گرایش غلط به سمت اولیگارشی" آقای پیکتی می‌گوید باید مالیاتی تصاعدی بر سرمایه – آنهم ترجیحا در سطح جهانی – وضع شود تا جلوی انتقال ثروت به کشورهایی که مالیات‌ در آنها پایین است، گرفته شود.

حق نشر عکس AFP
Image caption جوزف استیگلیتز برنده نوبل اقتصاد ۲۰۰۱

توماس پیکتی درباره انتخاب خود به عنوان مشاور اقتصادی حزب کارگر گفت: "بسیار خوشحالم که در کمیته مشاوران اقتصادی شرکت داشته باشم و به حزب کارگر در شکل دادن به یک سیاست اقتصادی کمک کنم، سیاستی که به حل بعضی از مهمترین مسائلی که مردم بریتانیا با آن مواجهند یاری برساند."

"حزب کارگر فرصتی تازه و فوق العاده دارد تا به یک اقتصاد سیاسی نو و تازه شکل دهد و ناکارآمدی ریاضت اقتصادی را در بریتانیا و اروپا فاش کند."

پروفسور استیگلیتز هم یکی از منتقدان سیاست‌ ریاضت اقتصادی است که حزب حاکم محافظه‌کار بریتانیا دنبال می‌کند.

او نایب رییس سابق بانک جهانی و رئیس سابق مشاوران اقتصادی رئیس جمهوری آمریکا است.

حق نشر عکس PA
Image caption جان مک‌دانل مسئول امور اقتصاد و دارایی در حزب کارگر

اعلام نام اعضای کمیته مشاوران اقتصادی در آستانه کنفرانس حزب کارگر صورت گرفته است.

در این کنفرانس جان مک‌دانل به عنوان مسئول امور اقتصادی و دارایی در حزب اصلی مخالف، سخنرانی خواهد کرد و انتظار می رود برنامه خود را برای کاهش کسری بودجه بریتانیا بدون کاهش بودجه خدمات عمومی و رفاهی اعلام کند.

جرمی کوربین که دو هفته پیش به شکلی غیر منتظره و با اکثریت قاطع آرا به رهبری حز کارگر انتخاب شد گفته است: "انتخاب من این وظیفه روشن را بر دوش من گذاشته که با ریاضت اقتصادی مخالفت کنم و یک برنامه اقتصادی تدوین کنم که اساس آن سرمایه گذاری بر مهارت‌، اشتغال و زیر ساخت‌ها باشد. اقتصاد ما باید همه را تأمین کند نه فقط عده معدودی از ثروتمندان را."

آقای کوربین همچنین وعده داده که مالیات شرکت‌های چند ملیتی و ثروتمندان را افزایش دهد.