درآمد سالیانه قاچاقچیان ایران 'معادل بودجه عمرانی ۲ سال کشور است'

حق نشر عکس tasnim
Image caption رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران گفته بسیاری از کانتینرهای ورودی به ایران، دارای قابلیت وارد کردن کالاهای قاچاق هستند

یک مقام دولتی ایران گفته است "درآمد سالیانه قاچاقچیان از جابجایی کالاهای قاچاق در ایران معادل بودجه عمرانی ۲ سال کشور است."

حبیب الله حقیقی، رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز کشور در ایران امروز پنجم آذر گفته "بر اساس بررسی های انجام شده، این درآمدها که با وارد و خارج کردن برخی کالاها به دست می آید، از ۲۰ میلیارد دلار در سال فراتر رفته است."

آقای حقیقی گفته است: یکی از پیامدهای قاچاق گسترده کالاها، حذف نزدیک به ۲ میلیون فرصت شغلی در کشور است. کارشناسان اقتصادی می گویند با هر ۱میلیارد دلار به طور متوسط می توان برای ۱۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کرد.

آقای حقیقی گفته: این فرصت های مناسب با وارد شدن پول های کشور به مسیر قاچاق از بین می رود و وجود "این بازار ناسالم" مشکل های فراوان دیگری را نیز برای کشور ایجاد می کند.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در ایران گفته "یکی از آسیب های بزرگ قاچاق کالا، تهدید سلامت مردم با مصرف داروهای تاریخ گذشته و فاسد و لوازم آرایش غیراستاندارد و آلوده است."

او هشدار داده "آسیب های وارد شده به مردم در این بخش جبران نشدنی است و اثرهای سوء مصرف آنها ممکن است هیچ وقت از بین نرود."

این مقام ایرانی گفته در یکی از بزرگ ترین پایانه های ایران که روزانه ۴هزار کانتینر کالا از آن وارد می شود، فقط یک دستگاه ایکس ری وجود دارد که با این دستگاه فقط می توان ۲۰۰ کانتینر را بازرسی کرد.

رئیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز ایران گفته بسیاری از کانتینرهای ورودی به ایران، دارای قابلیت وارد کردن کالاهای قاچاق هستند.

مقام های ایرانی می‌گویند ارز، سوخت، لوازم خانگی، پوشاک و تلفن همراه بیشترین کالاهای مورد تقاضای قاچاقچیان است.