زنگنه: مشکلی با سرمایه‌گذاری آمریکایی‌ها نداریم

حق نشر عکس SHANA

بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران، می‌گوید شرکت‌های آمریکایی می‌توانند در صنعت نفت ایران سرمایه‌گذاری کنند.

به گزارش ایرنا آقای زنگنه امروز، شنبه ۷ آذر، در حاشیه یک کنفرانس نفتی گفت: "مخالفت و مشکلی با حضور شرکت های آمریکایی نداریم، فضا برای حضور این شرکت ها در صنعت نفت ایران باز است."

آقای زنگنه در عین اینکه گفته ایران با سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی پس از برداشتن تحریم‌ها مشکلی ندارد، افزوده است: "شرکت های آمریکایی هنوز از دولت این کشور چراغ سبز برای کار در ایران دریافت نکرده‌اند."

با تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمریکا علیه صنعت نفت و نظام بانکی ایران تولید و صادرات نفت ایران به طور چشمگیری پایین آمده است. دولت حسن روحانی امیدوار است که با لغو تحریم‌ها صنعت نفت ایران را نوسازی کرده و درآمدهای نفتی را بالا ببرد.

وزیر نفت ایران استقبال از حضور شرکت‌های آمریکایی را در حاشیه کنفرانسی در تهران مطرح کرده که برای معرفی شکلی جدید از قراردادهای نفتی و به امید جلب تا ۳۰ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری خارجی برگزار شده است.

در این کنفرانس حدود ۵۰ پروژه مختلف نفت، گاز و پتروشیمی معرفی می‌شود و نمایندگانی از شرکت‌های خارجی حضور دارند.

شانا گزارش داده است که یکی از مدیران توتال در حاشیه کنفرانس تهران با مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران دیدار کرده است.

زمانبندی قراردادهای جدیدی که ایران می‌خواهد از طریق آنها شرکت‌های خارجی را به سرمایه‌گذاری تشویق کند ۱۵ تا ۲۰ ساله خواهد بود. البته وزیر نفت ایران تاکید کرده است که همه پروژه‌ها به شرکت‌های خارجی واگذار نمی‌شود و بخشی از آنها به شرکت‌های ایرانی داده خواهد شد.

وزیر نفت ایران در حالی گفته است که مشکلی برای شرکت‌های آمریکایی وجود ندارد که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، در ماه‌های اخیر بارها درباره "نفوذ" آمریکا، از جمله "نفوذ اقتصادی" هشدار داده است.

آقای خامنه‌ای چندی پیش گفت: "نیت آن‌ها این بود که از این مذاکرات و از این توافق، وسیله‌ای پیدا کنند برای نفوذ در داخل کشور. ما این راه را بستیم و این راه را به طور قاطع خواهیم بست؛ نه نفوذ اقتصادی آمریکایی‌ها را در کشورمان اجازه خواهیم داد، نه نفوذ سیاسی آنها را، نه حضور سیاسی آنها را، نه نفوذ فرهنگی آنها را."